Доступність посилання

ТОП новини

Хоча журналістів убивають рідше, свободи слова не стало більше – звіт КЗЖ


«Комітет захисту журналістів» (КЗЖ), що базується у Нью-Йорку, оприлюднив звіт про стан зі свободою преси в 2008-му році під назвою «Напади на пресу-2008».

Торік під час виконання своїх безпосередніх обв’язків у світі загинув 41 журналіст, що менше ніж 2007-го року, коли загинуло 65 журналістів. Зменшення числа вбивств журналістів сталося вперше з 2001 року – дати початку війни з міжнародним тероризмом. Однак журналістика й надалі залишається однією з найнебезпечніших професій у світі.

Найгіршим місцем для журналістів з точки зору безпеки за останні шість років залишається Ірак, де лише минулого року загинули 11 представників ЗМІ. На другому і третьому непочесних місцях – Алжир і Росія.

Обнадійливі слова президента Росії Дмитра Медведєва про те, мовиться у звіті, що «всі випадки, пов’язані з замахом на життя і здоров’я журналістів будуть розслідувані до кінця і їх передадуть до суду», виявились насправді «ще одним убивчим для незалежних журналістів Росії роком, роком переслідувань і розправ».

КЗЖ нагадує, що з 2000 року в Росії вбили 16 журналістів, і лише одне з цих убивств розкрили. Минулого року в Росії вбили двох північнокавказьких журналістів. Цей регіон Росії взагалі став особливо небезпечним для журналістів, наголошується у звіті.

Єдиний позитивний момент КЗЖ побачив у процесі про вбивство журналістки «Новой газєти» Анни Політковської. Втім, автори звіту одразу ж відзначають, що ні вбивцю, ні замовників злочину досі не затримали.

Уряд Білорусі посилив законодавство і ще більше ускладнив й без того дуже важкі умови роботи незалежних й опозиційних ЗМІ, мовиться у звіті.


Серед країн, де грубо переслідують журналістів, – Китай, Куба, Бірма, Еритрея, Узбекистан...

До речі, Узбекистан з шістьма ув’язненими журналістами посів у щорічному дослідженнінайгріше місце серед країн Середньої Азії.

Узбекистан, мовиться у звіті «Комітету захисту журналістів», ігнорував обіцянки реформ у галузі прав людини і свободи преси, які він давав Європейському Союзові, і повністю знищив незалежну журналістику.

Автори звіту дуже гостро критикують стан зі свободою ЗМІ у Вірменії. Там утиски журналістів і самоцензура в ЗМІ посилилися до і після останніх виборів президента, які відбулися з порушеннями.

Багатий на нафту Азербайджан продовжував ігнорувати критику разповсюдженої практики обмеження роботи, фактів насильства і арештів журналістів.

Йдеться у звіті і про вбивства та жорстокі напади на незалежних журналістів в Болгарії та Хорватії.


Україну не критикують і не хвалять, а лише згадують з приводу двох випадків. У першому йдеться про суд в столиці України, який оголосив вирок трьом підозрюваним у викраденні і вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе (про зникнення Пукача автори також не забули згадати). У другому – про наказ Нацради України з телебачення і радіомовлення місцевим кабельним компаніям припинити трансляцію програм закордонних каналів, що порушують положення національного закнодавства.

«Комітет захисту журналістів» був заснований 1981 року. Він займається захистом прав журналістів. КЗЖ щорічно присуджує премію International Press Freedom Awards.
XS
SM
MD
LG