Доступність посилання

ТОП новини

США: Бюджет Обами


Нью-Йорк – Президент Сполучених Штатів Барак Обама оприлюднив у Вашингтоні проект федерального бюджету на наступний фінансовий рік, який в Америці починається 1 жовтня. Білий дім вважає цей бюджет епохальним.

Така бучна оцінка – не лише через те, що це перший бюджет Барака Обами і загальний обсяг видатків перевищує 3 трильйони доларів. Як стверджує президент, цей бюджет – щось значно більше, ніж просто набір цифр на папері. За його твердженням, це «нова перспектива для Америки» і «накреслення для нашого майбутнього».

Бюджет нової адміністрації віддзеркалює багато обіцянок, зроблених Обамою у перебігу тривалої передвиборчої кампанії. Білий дім пропонує Конгресові ухвалити фінансування великих реформ у таких ділянках, як народна освіта, енергетика, охорона здоров’я, поліпшення природного середовища – і все це в той час, коли уряд уже витрачає сотні мільярдів доларів для стимулювання економіки і для виходу з фінансової кризи.

Зокрема, Білий дім пропонує надати 634 мільярди доларів упродовж 10 років на ґрунтовну реформу системи охорони здоров’я. При цьому гроші для цієї грандіозної справи передбачається отримати завдяки підвищенню податків для найзаможніших американців, тобто для тих, хто заробляє на родину понад 21 тисячу доларів на місяць. Це відхід від курсу адміністрації президента Джорджа Буша, і кандидат Барак Обама обіцяв виборцям зробити це.

Комусь податки більші, комусь менші

Як правило, в американському бюджеті завжди значне місце посідали оборонні видатки. І наступний бюджетний рік – не виняток.

Видатки значні, бо Сполучені Штати ведуть водночас дві війни – в Афганістані та в Іраку. Бюджет на 2009/2010 рік передбачає для Пентагону 533 мільярди 700 мільйонів доларів. Це на 4 відсотки більше, ніш у цьому році.

Видатки на ведення воєн виділяють окремо – 205 з половиною мільярдів.

Обама обіцяв збільшити чисельність збройних сил і припинити витрачання величезних коштів на застарілі збройні системи часів «холодної війни», які працюють незадовільно, та й розраховані були, коли їх створювали, на ворогів, яких уже нема.

Також у новому бюджеті адміністрація Обами пропонує скорочення податків для 95 відсотків родин середнього класу.

Натомість адміністрація Обами знайшла ще одне цікаве джерело надходжень до бюджету: обкладатимуть підвищеним податком ті підприємства, що викидають в атмосферу двоокису вуглецю вище за норму. За підрахунками, цей захід, з одного боку додасть сотні мільярдів доларів до бюджету, а з другого – це спонукатиме підприємців уважніше ставитися до вимог чистоти довкілля.

(Нью-Йорк – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG