Доступність посилання

ТОП новини

Європа хоче модернізувати українські газові труби й помирити лідерів України


Віктор Ющенко і Жозе Мануель Баррозу.

Брюссель – Складні стосунки між українськими лідерами, міжнародна допомога Україні та модернізація газотранспортних шляхів – такими були головні теми зустрічі Президента України Віктора Ющенка та голови Комісії Європейського Союзу Жозе Мануеля Баррозу. У програмі дводенного візиту українського Президента до Брюсселя численні зустрічі з європейськими лідерами, головами політичних партій, учасниками саміту Європейської народної партії. У четвер до нього має приєднатися і Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.

Перша зустріч брюссельської програми українського Президента стосувалася одного із неодноразово оголошених пріоритетів адміністрації Віктора Ющенка – європейської інтеграції України та поглиблення стосунків із Євросоюзом.

Після переговорів голова Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу повідомив журналістам, що Євросоюз хоче бачити Україну стабільною та розвинутою. Для цього, за його словами, і Президент і Прем’єр-міністр України повинні докласти зусиль, вийти за особистісні непорозуміння та в першу чергу працювати на благо держави.

Проте на зустрічі з журналістами Віктор Ющенко був змушений пояснити, чиєю була ініціатива та які мотиви переслідував лист, розісланий журналістам та представникам Європи, з приводу «провокативного характеру висловлювань Юлії Тимошенко щодо дат і анулювання підписаних нею газових умов». Причому, зазначив Віктор Ющенко, «це була не позиція Президента, а лідерів РНБО».

«Не слід жити ілюзією» – порада Баррозу

Іншим важливим моментом цього українсько-європейського діалогу була заблокована фінансова допомога Україні з боку МВФ. При цьому, всі зійшлися на думці, що угода офіційного Києва та цієї фінансової структури врешті-решт таки має бути ухвалена, для чого, пообіцяв Ющенко, будуть докладені всі необхідні зусилля. «Україна має план виходу з кризи», – зазначив український лідер.

Жозе Мануель Баррозу поміж іншим зауважив, що «жити ілюзією того, що міжнародні фінансові інституції зможуть вирішити всі українські проблеми, не можна. При цьому, ще раз наголосив голова Єврокомісії, всі без винятку політики повинні докласти зусиль для подолання викликів, які постали перед Україною через кризу.

Зокрема, під час бесіди Президента України та голови Єврокомісії йшлося про Угоду про асоціацію між ЄС та Україною – документ, що готується до ухвалення і котрий передбачає створення між двома сторонами поглибленої зони вільної торгівлі.

«Газова тема» в іншому контексті

Жозе Мануель Баррозу в розмові з українським Президентом не оминув теми газопостачань територією України до європейських споживачів. Але наразі дискусії ведуться у дещо іншому контексті – в контексті модернізації української газотранспортної системи, якій буде присвячена міжнародна донорська конференція, ініційована Єврокомісією. Мета цього заходу, що має відбутися 23 березня, – притягнути до цієї роботи якомога більше західних інвесторів. При цьому голова Комісії ЄС зазначив, що донорська конференція має ще й іншу мету – повернення довіри до України як країни-транзитера газу, що надходить до Європи.

Конференція з модернізації української ГТС, зазначив Баррозу, може стати моделлю для наступних етапів допомоги ЄС Україні.

Як повідомив Віктор Ющенко, на переговорах також ішлося про підготовку України до установчого саміту з ініціативи Євросоюзу під назвою «Східне партнерство». Цей саміт має відбутися на початку травня в чеській столиці.

У четвер очікуються інші зустрічі з лідерами європейських установ та політичних партій. Віктор Ющенко має використати можливість налагодження зв’язків із європейською політичною елітою. Очолювана ним партія «Народний союз «Наша Україна» має статус спостерігача й бере участь у засіданнях найвпливовішої Європейської народної партії, саміт якої має відбутися у четвер.

(Брюссель – Прага – Київ)
XS
SM
MD
LG