Доступність посилання

ТОП новини

У Празі відкрили пам’ятник Шевченкові


Під час церемонії відкриття пам’ятника Тарасові Шевченку. 25 березня 2009 р.

Прага – У середу в Празі з’явився пам’ятник Тарасові Шевченкові. Монумент відкрив Президент України Віктор Ющенко під час державного візиту до Чехії. Появі скульптури передували протести частини жителів міста, які не розуміли, який зв’язок має український поет із їхнім районом. Зрештою, скульптура Кобзаря з’явилася в іншій частині Праги, як дехто вважає, у кращому місці, неподалік від центру чеської столиці.

Двометрова бронзова скульптура Кобзаря височіє на площі Кінських у празькому районі Сміхов. На цьому ж майдані – Палац правосуддя Чехії і представництво ООН.

Відкриваючи монумент, Президент Віктор Ющенко заявив, що поява шевченківських знаків у світі - це небуденне явище, яке свідчить про світову шану до України.

Тарас Шевченко ніколи не був у Празі, але має тісний зв’язок з Чехією, наголосив український лідер.

«Коли в 1876 році Російська імперія заборонила українську мову і літературу, то саме в Празі вийшло перше і нецензуроване видання Шевченкового «Кобзаря». Коли Шевченко був заборонений в Україні, то його переклав видатний чеський поет, великий прихильник України Йожеф Гейчик», – заявив Віктор Ющенко.

Одну зі своїх найвідоміших поем Тарас Шевченко присвятив національному героєві Чехії – Янові Гусу.

Однак частина жителів Праги на початку року протестувала проти монументу українському поетові в себе на подвір’ї. Ми не сумніваємося у значенні Шевченка для українського народу, але не розуміємо, який стосунок він має до нашої площі, заявив один із підписантів петиції. Місцева влада їх послухала, адже спорудження почалося з порушення будівельних норм – бетон під постамент залили на кілька днів раніше, ніж був виданий дозвіл на це.

Як Шевченко опинився біля ООН

Після скандалу місцеві українці за підтримки українських дипломатів швидко зуміли знайти нове, гідне місце для скульптури на празькому Сміхові.

Голова району Прага-5 Мілан Янчик на відкритті монументу знайшов міжнародний аргумент, щоб пояснити це рішення: «Коли ми думали про те, де мав би бути цей пам’ятник, то перемогла думка, що саме тут, де є представництво ООН в Чехії, – а ми ставимося до ООН як до символу порозуміння між народами».

Водночас в очі кидається, те, що цей район Праги не проводив громадського обговорення пам’ятника Шевченкові, як це роблять зазвичай, а всі будівельні дозволи зібрали за лічені дні. Радіо Свобода звернулося до прес-служби Праги-5, але на момент публікації статті пояснень із цього приводу не отримало.

Президент Віктор Ющенко, зі свого боку, дякував за дозвіл на пам’ятник всьому чеському народу, виділивши при цьому мера Праги і президента Чехії.

Переміг варіант молодого Кобзаря

Скульптор Микола Зноба
Автором монументу є молодий український скульптор Микола Зноба (1974 року народження). Він розповів Радіо Свобода, що готував пам’ятник спеціально для Праги. Українська громада дискутувала, який варіант обрати і, зрештою, з перевагою в один голос перемогло зображення Шевченка молодшого віку, каже скульптор.

Не лише дехто з чехів, з й деякі українці запитують, чи варто ставити Шевченкові пам’ятники по всьому світу. Автору одного коментаря на нашому сайті це нагадує радянські часи, коли всюди ставили пам’ятники Леніну. Є і думка, що в Празі варто було вшановувати не Шевченка, а інших видатних діячів української культури, які жили в чеській столиці тривалий час.

«Я теж вважаю, що є багато постатей українців за кордоном і є дуже багато тем, які можна втілити в життя. Але так склалося історично, що Шевченко став символом України», – зазначає Микола Зноба.

Це вже друга його скульптура за кордоном. Попередні роботи він готував із батьком, відомим українським скульптором Валентином Знобою. Зокрема, їхній спільний пам'ятник – дочці Ярослава Мудрого, королеві Франції Анні – встановили неподалік від Парижа у 2005 році.

«Цю роботу я вже готував самостійно», – каже Микола Зноба. А допомагала йому дружина, архітектор пам’ятника Шевченкові в Празі, Вероніка Дірова.

Монумент Кобзаря замовила українська громада в Чехії.

Голова громадської організації «Українська ініціатива в Чеській Республіці» Віктор Райчинець розповів Радіо Свобода, що його оплатили двоє чеських бізнесменів та Міністерство закордонних справ України. Сам пам’ятник і його встановлення коштували 2 мільйони чеських крон, що в перерахунку становить 100 тисяч доларів.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG