«У моїй родині 8 осіб загинуло за Україну. Важко дивитися ці картини. Показав концентраційні табори. І особливо там, де жіночок бідних – я не можу навіть говорити – як вони голодні вийшли, навіть ця охорона не змогла стріляти, не піднялися руки. Це жахливо дійсно. І це історія, як то кажуть, в натурі», – говорить Людмила.
Крики душі і шрами на серці
Петро Савчин на художника не вчився. Не було як і коли: раннє сирітство, із 18 років участь у визвольних змаганнях, воював у лавах Червоної Армії, а потім був у націоналістичному підпіллі. Розплата – 9 років мордовських таборів. Повернувшись, працював робітником у Калуші і малював квіти на склі, ікони, плакати.
У 75, уже невиліковно хворим, відчув потребу викласти на полотні те, що бачив і пережив, що чув від тих, із ким звела доля в таборах. Як умирали люди від голоду, як вели їх на розстріл, як засівалася земля людськими кістками. Це була сповідь-реквієм, свідчення проти злочинів тоталітаризму. До кожної картини обов’язкова оповідка: де це бачив чи від кого записав. Не думав про пропорції, кольори, закони живопису. Малював, наче мав обітницю перед Богом про все це розповісти, каже мистецтвознавець Мирослав Аронець.
«Малював тільки те, що було в нього в душі. Він не змальовував, він не навчений був малювати. Видно, оця його внутрішня потреба висловитися заставила руку вести, більше-менш правильно малювати фігури людей, коней, песиків, хворих від голоду. Всякі крики його душі пролилися через картини», – зазначає мистецтвознавець.
Відкрити це ім’я для широкого загалу
Його порівнюють із художниками-примітивістами Никифором Дровняком із Лемківщини та Іваном Генераличем із Хорватії.
Вперше цю експозицію івано-франківці побачили ще за життя художника-самоука. Тепер вона експонується втретє. Були пропозиції показати деякі роботи і в столиці, але з умовою – без надто страшних. Та родина і працівники музею дотримуються заповіту: ніколи не розділяти 32 картини.
Ці картини варті того, щоб їх побачило якомога більше людей і саме як одне нероздільне ціле, каже письменник і публіцист, академік Володимир Качкан.
«Це страшні, але надто правдиві сторінки нашої історії. І дуже важливо, архі-, надто важливо, щоб ця колекція, як єдиний твір, як єдиний погляд через конкретну душу конкретного митця об’їхала села, містечка і міста всієї України, а може і далі, – зазначає письменник. – Я певен, що як піде добрий розголос, то захоче це прийняти і Естонія, Литва, Латвія в себе, бо вони також мають історію дотичну до нашої. Особливо для молоді. Скільки це треба прочитати книжок, щоб докопатися до того, як везли, як убивали, як катували, що їли і т.д. А тут розгорнута модель отого нищительства української нації».
Петро Савчин якось сказав про своє мистецтво: «Біль моєї душі». На відкритті виставки в Івано-Франківську презентовано нещодавно виданий за сприяння обласної держадміністрації у видавництві «Лілея-НВ» альбом його картин під такою ж назвою. Накладом – тисяча екземплярів.
(Івано-Франківщина – Київ – Прага)