Доступність посилання

ТОП новини

Депутати наблизили вибори Президента?


Київ – Верховна Рада ухвалила рішення про те, що вибори Президента мають відбутися 25 жовтня. За це проголосував 401 депутат – рекордна для парламенту цього скликання кількість голосів. Проте Президент Віктор Ющенко має намір оскаржити таке рішення в Конституційному Суді.

Учора, подаючи свій проект Конституції, Віктор Ющенко, серед іншого, запропонував призначити президентські вибори на 17 січня наступного, 2010 року. Однак депутати майже одностайно вирішили наблизити дату виборів. Не підтримала жовтневі вибори Президента лише половина фракції НУНС.

Таким чином депутати торпедували намір Секретаріату Президента провести позачергові парламентські вибори. Адже відомо, що Верховна Рада не може бути розпущена, якщо до президентських виборів залишилося менше як півроку.

Утім, експерти не виключають, що ідею дострокових парламентських виборів остаточно знято з порядку денного.

«Таке голосування пояснюється, зокрема, тим, що збіглися інтереси БЮТ і Партії регіонів стосовно скорішого проведення президентських виборів, – каже політолог Андрій Єрмолаєв. – Хоча щодо питання дострокових парламентських виборів інтереси регіоналів і бютівців розходяться. Тому я не виключаю, що в подальшому Партія регіонів буде орієнтуватися на ті ходи, які дозволять провести ще й дострокові парламентські вибори».

Між другим і третім туром

Суперечки з датою виборів виникли через те, що Віктор Ющенко був обраний на Президента внаслідок не передбаченого Конституцією переголосування другого туру президентських виборів. Через цей третій тур Віктор Ющенко заступив на посаду в січні 2005 року.

Проте депутати прислухалися до аргументу, що Ющенка обирали ще за Конституцією, яка передбачала, що президентські вибори відбуваються у жовтні. Отже, за цією логікою, і термін його повноважень збігає також відповідно до неї.

«Нова Конституція вступила в силу з 1 січня 2006 року, – коментує колізію депутат-нашоукраїнець Геннадій Москаль, автор постанови про призначення чергових виборів президента України на 25 жовтня. – То що сьогодні оскаржувати в Конституційному Суді?»

На Банковій не згодні

Але у Віктора Ющенка все ж збираються оскаржити таку дату виборів у Конституційному Суді.

«У мене сумнівів немає, що Конституційний Суд у черговий раз матиме підстави вказати парламентові на неконституційність його дій, – заявила заступник голови Секретаріату Президента Марина Ставнійчук. – Я буду пропонувати Президентові звертатись із таким проханням, щоб Конституційний Суд у невідкладному режимі розглядав такі питання. Але мене більше насторожує, що такі підходи політичної доцільності ставлять під сумнів взагалі нормальне проведення виборів Президента України».

Згодом прес-служба Президента поширила заяву й самого Віктора Ющенка, у якій він назвав рішення парламенту незаконним і пообіцяв, що вибори відбудуться у «визначений Конституцією термін» – щоправда, не уточнивши дати.

Суддям Конституційного Суду буде непросто

На думку експертів, рішення Конституційного Суду наразі передбачити важко.

«Я не виключаю, що Конституційний Суд узагалі зволікатиме, – каже політолог Андрій Єрмолаєв. – А Президент прийматиме радикальні рішення, поки судді хворіти будуть, зривати засідання…».

Україна все ближче до президентських виборів. Утім, поки що головна політична інтрига полягає в тому, чи встигне Президент іще раз розпустити парламент.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG