Доступність посилання

ТОП новини

Україна нагородила польських волонтерів


Варшава – Днями у приміщенні Посольства України в Польщі відбулося вручення державних нагород України польським волонтерам. Почесні грамоти отримали представники фонду «Проксенос», що допомагає іноземцям, які, перебуваючи в Польщі, потрапили в складну життєву і правову ситуацію.

За підрахунками фонду «Проксенос», найбільше українських заробітчан перебуває у Варшаві та навколишніх містах. Це переважно громадяни України, котрі прибули до Польщі ще до запровадження шенгенського візового режиму. Про те, з якими проблемами українських імігрантів зустрічаються волонтери, Радіо Свобода розповіла віце-президент фонду «Проксенос» Наталія Кравчук.

«Це люди, які в минулі роки прибули до Польщі. У них закінчились терміни паспортів, однак вони мають нелегальну роботу. Можна сказати, що вони в Польщі «засиділися», не хочуть повертатись додому, часто не мають куди повертатись. Символічно вони назавжди зачинили за собою двері. Тут потрапляють у халепу, вони стикаються з різним проблемами, бідами», – каже Наталія Кравчук.

Вона розповіла нам історію Світлани Яковлевої. Дівчина приїхала до Польщі з міста Сум, живе в статусі нелегала вже 13 років. Досі панічно боялася депортації. За будь-яку ціну, навіть шляхом розлучення з чоловіком намагалася залишитися в Польщі. А минулого року захворіла на рак.

Головне питання, що стояло перед активістами фонду, вирішити: хто допоможе жінці зібрати кошти на лікування? Як пройти адміністративні процедури, коли, можливо, треба буде в Польщі усиновити її чотирьох дітей.

З допомогою польської громадськості волонтери збирали кошти на лікування Світлани Яковлевої, ЗМІ сприяли збиранню грошей, шукали замінних батьків.

Проксенос – значить покровитель

Нещодавно великого резонансу в Польщі набула також справа Оксани Проць із Самбора, яка зазнала опіків 75 відсотків тіла. Це сталося внаслідок вибуху в її хаті балону з газом. Вже те, що Оксана залишилась живою – диво, вважають лікарі.

Ми зв’язалися з сім’єю потерпілої. Мати Оксани Ольга Проць каже, що «завдяки фонду вдалося потрошку вийти з біди. Ми ще маємо великі заборгованості за лікарню. За ті три місяці, що Оксанка перебувала в лікарні, треба заплатити 120 тисяч злотих (близько 35 тисяч доларів). Ми заплатили тільки половину. Зараз Оксанка отримала таку силіконову маску на все тіло. Вона коштує до семи тисяч злотих на три місяці. Вона в тій масці мусить ходити півтора року. Наразі купили її на три місяці, з часом маску належить змінити».

Лікування Оксани Проць – це лише одна з багатьох справ, які вирішує фонд «Проксенос».

Віце-президент фонду сказала, що волонтери у Варшаві зустрічаються із заробітчанами кожної неділі в приміщеннях українських церков. Пані Кравчук наголошує, що без допомоги українських дипломатичних представництв було б неможливим функціонування фонду.

«Впав з риштування на будівельному майданчику хлопець. У нього струс мозку, також інші, легші поранення. Виявляється, його негайно треба везти в Україну. Нам треба знайти відкриті ходи у лікарні, шукати допомоги серед доброзичливих лікарів», – каже Наталія Кравчук.

Фонд «Проксенос» був заснований групою поляків та представниками української діаспори в Польщі з метою допомоги іммігрантам із країн Східної Європи, зокрема з України. Варшавські волонтери у своїй роботі на захист здоров’я та життя заробітчан посилаються на традицію давногрецького проксеноса, тобто людини, що зобов’язалася бути покровителем прибульців з різних грецьких полісів та інших держав.

(Варшава – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG