Доступність посилання

ТОП новини

В УПЦ (МП) вважають за можливе зняти анафему з Мазепи


Скасувати рішення про відлучення від Церкви українського гетьмана Івана Мазепи теоретично можливо, оскільки воно мало суто політичне підґрунтя, вважає голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української православної церкви в єднанні з Московським Патріархатом архімандрит Кирило (Говорун).

Як цитує його слова в понеділок російське агентство «Інтерфакс-Релігія» з Москви, «теоретично це можливо, адже анафема – це не означає, що якщо її одного разу проголошено, то її неможливо скасувати».

Отець Кирило нагадав, що Мазепі проголосили анафему спочатку в Україні, а потім у Москві.

«Причиною для анафеми стала не політична зрада, принаймні в київській анафемі вона не фігурує. Йому ставилося в провину те, що він вступив до альянсу з лютеранином і передає православні храми на території України католикам, лютеранам тощо. Цих фактів історики не знаходять, такого не було», – заявив священик.

Він зазначив, що в діяльності Івана Мазепи було багато аспектів, зокрема, церковний і політичний, і оцінювати їх із однієї позиції досить складно.

«Із церковним аспектом його діяльності в нас, на мій погляд принаймні, немає жодних проблем: немає нічого такого, за що можна було б засудити Мазепу», – сказав отець Кирило.

За його словами, гетьман побудував «величезну кількість храмів на території України, причому це робилося в той час, коли при Петрові І храми й монастирі закривалися, і Церква проходила так звану секуляризацію та зниження статусу».

Архімандрит також заявив, що оцінка політичної діяльності Мазепи не є завданням Церкви, «оскільки завдання Церкви – оцінювати людину, її вчинки, які вона здійснює стосовно неї».

Він нагадав, що раніше Синод УПЦ організував спеціальну комісію, яка мала вивчити проблему анафеми Мазепи та озвучити свою думку з цього приводу.

За його словами, яким буде висновок комісії і коли вона завершить свою роботу, сказати складно.

«Доти, доки наші політики, зокрема українські, розбурхуватимуть людей різними питаннями історичного характеру, які розділяють суспільство, спокійна внутрішньоцерковна дискусія з цього питання навряд чи можлива», – наголосив священнослужитель.
XS
SM
MD
LG