Доступність посилання

ТОП новини

«Totus tuus» – у Львові звучала ораторія на честь блаженного Івана Павла ІІ


Львів’яни дивляться трансляцію беатифікації Івана Павла II
Львів’яни дивляться трансляцію беатифікації Івана Павла II

Львів – Папа Римський Іван Павло ІІ 1 травня проголошений блаженним. Увесь світ спостерігав за цією зворушливою подією, що відбулась у Ватикані, зокрема, і Україна. У Львові на честь Папи відбулась прем’єра ораторії львівських митців Анни та Мирослава Волинських «Totus tuus» (Увесь твій). Ці слова з гімну-посвяти Пресвятій Богородиці були написані на гербі Івана Павла ІІ.

Проголошення Святішого отця блаженним нагадало львів’янам незабутні зустрічі з Іваном Павлом ІІ у червні 2001 року. Саме слова, промовлені Папою Римським до українців майже 10 років тому, лягли в основу ораторії «Totus tuus», яка переплітається з літургічними текстами українських богослужінь.

Львівський композитор Мирослав Волинський працював над мистецьким твором майже рік, але робота давалась легко, бо надзвичайно великою і духовною для нього є постать Івана Павла ІІ. «Писалось так легко, ніби з неба лилося. Нам треба було показати розвиток Греко-католицької церкви, від зародження і до сьогоднішніх днів, ставлення Івана Павла ІІ до України», – каже він.

«Постать надзвичайно велика і духовна і дана людству на віки. Іван Павло ІІ був багатогранний», – зауважила автор віршів ораторії Анна Волинська.

Прем’єра мистецького проекту за участю 170 осіб – хору, оркестру, читця – відбулась у церкві Преображення Господнього у Львові. Місце організаторами було обрано не випадково – саме цей храм першим відчинив свої двері для вірних УГКЦ після сорока п’яти років переслідувань.

«Церква збереглася як правдива Господня слугиня, – ці слова промовив у Львові Іван Павло ІІ. – Милостивий Бог дозволив УГКЦ зберегти дві риси: вірність східній традиції християнства, а також повну єдність з апостольською столицею».

Ораторію мріють виконати у Ватикані

«Це було дуже зворушливо, що після стількох століть вперше нога Папи Римського ступила на українську землю, була надзвичайно зворушливою зустріч Івана Павла ІІ з українською молоддю, коли понтифік навіть заспівав», – розповідає автор ідеї мистецького проекту «Totus tuus» Михайло Перун.

«Ідея створення ораторії у нас виникла два роки тому. Ми хотіли присвятити її 10-річчю приїзду Папи Римського в Україну, хотіли показати духовний зв’язок між Україною та Апостольським престолом і у цьому всьому роль Івана Павла ІІ. Історики кажуть: протягом історії ніхто краще і глибше за Івана Павла ІІ не говорив про Україну і не звертався до українців. Ми намагались показати слово Івана Павла ІІ і на основі цього будувати ораторію і усю історію взаємин», – додав автор.

Митці та автори проекту хотіли б виконати ораторію, присвячену Святішому отцю, в інших українських містах, а також у Ватикані.

Твір завершується посвятою Богородиці. Саме у руки Божої Матері віддавав усе блаженний Іван Павло ІІ.

Ораторія «Totus tuus» поповнить серію фонографічних записів «Духовна музика України».
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG