Доступність посилання

ТОП новини

«Українська квота в Євро». Євро-2012: чотири українські міста чи два?


Матчі чемпіонату Європи з футболу 2012 року можуть довірити лише двом українським містам. При цьому не виключено, що столиця України втратить право на вирішальну гру цього турніру і фінал пройде у Варшаві. Виконком УЄФА підтвердив готовність до Євро-2012 тільки Києва. Хоча в Польщі «готових міст» уже зараз 4. І якщо до 30 листопада цього року українські кандидати не покажуть зрушення в підготовці, 2 українські міста замінять на польські. Що реально можна зробити в Україні майже за півроку, щоб переконати УЄФА не скорочувати українську квоту в чемпіонаті? Наскільки дається взнаки економічна криза в підготовці України до чемпіонату Європи з футболу?

У Львові одні радіють, а іншим байдуже щодо Євро

Із 6 українських міст, які прагнули отримати можливість провести матчі Євро-2012, УЄФА відсіяло 2 – це Одеса та Дніпропетровськ (навіть незважаючи на недавно відкритий суперсучасний стадіон). Серед 4 кандидатів, що лишилися у гонці претендентів (Київ, Донецьк, Харків та Львів) найгірша ситуація з підготовкою раніше була в місті Лева. Чи є зрушення на краще і як львів’яни сприйняли карт-бланш від УЄФА, інформує кореспондентка Радіо Свобода у Львові Галина Терещук.

Львів’яни через постійні скандали, які стосуються Євро просто до нього збайдужіли. Як зазначає Олексій Антипович, керівник центру дослідження громадської думки, городяни не бачать особистих зацікавлень у Євро. «Особистого інтересу бачать львів’яни мало. Тут спрацьовує основний момент, що стадіон будується за гроші громади і це оцінюють львів’яни негативно. Тому так і ставляться до підготовки загалом».

Так як заявляла місцева влада, що завдяки підготовці до Євро збільшаться інвестиційні надходження, потік туристів. Будуть створені тисячі нових робочих місць, наразі не відчутно.Львів надалі має проблеми з пошуком інвесторів, а стадіон будується за гроші громади. За словами експертів, це потягне місто у боргову яму. Невдовзі, обіцяють у мерії, підпишуть постанову Міністерства фінансів щодо випуску облігацій Львовом на суму 350 мільйони гривень, що гарантуватиме фінансування на будівництво стадіону у цьому році.

Готелі у місті будують меценати, і з місцями розташування гостей ситуація чи не найкраще серед інших міст. Однак Львову бракує 5-зіркових готелів, де мають проживати команди, судді, важливі персони.
Найбільшою проблемою міська та обласна влади називають ситуацію з будівництвом аеропорту, який перебуває у державній власності. Влада сподівається на візит у Львів наприкінці травня Прем’єр-міністра, яка проведе у Львові засідання щодо підготовки до Євро.

Вкотре названа чергова дата (19 травня), коли обіцяють оголосити тендер на інвестора з будівництва нового терміналу львівського летовища.

Дороги в області у жахливому стані і ще ніхто за них серйозно не брався.

Досвід Польщі у підготовці до проведення чемпіонату Євро 2012

За висновком УЄФА, зустрічі Євро-2012 у Польщі здатні провести столиця цієї країни Варшава, а також Ґданськ, Вроцлав і Познань. Організація матчів загалом обійдеться полякам у 20 мільярдів євро, підрахували місцеві фахівці. Як сусідня держава просувається у підготовці, розповідає варшавська кореспондентка Радіо Свобода Єва Поштар.

Найдорожчий буде стадіон у Варшаві, який державі обійдеться сумою близько 2 мільярди злотих (близько 600 мільйонів доларів). Інші стадіони мають бути наполовину дешевші.

Найгірша ситуація навколо доріг та готелів. Аеропорти Польщі у дещо кращому стані, ніж дороги. Отож існує реальна загроза нездійснення виконання урядового проекту будови мережі сучасних автобанів на шляху сполучення Схід-Захід Польщі.

Світова фінансова криза призвела до того, що компанії, подаючи заяву про будівництво автошляху, називають набагато меншу ціну, як це було досі, тому можливі заощадження, радіють урядовці.

5-зіркові готелі - це і надалі рідкість, однак представники місцевої влади говорять, що нічого поганого не трапиться, коли гості ночуватимуть у 4-зіркових.

Основні завдання для українських міст

Київ має зосередитись на спорудженні 5-зіркових готелів, Донецьк – на будівництві терміналу аеропорту і продемонструвати УЄФА план розташування вболівальників у 4- і 5-зіркових готелях. Такий же план має підготувати і Харків. А у Львові вже нинішнього літа слід почати зведення нового пасажирського терміналу в аеропорту. Це - основні завдання для українських міст, які мають шанс на проведення ЄВРО-2012, на думку віце-прем'єр-міністра з гуманітарних питань Іван Васюник. Зі свого боку, виконавчий директор Євро-2012 Іван Федоренко запевнив, що Україна виконує графіки виконання робіт із будівництва стадіонів. І навіть економічна криза не може знизити темпи цього будівництва. «Стадіон в Харкові фінансується за рахунок інвестора і міської обласної ради. Стадіон в Донецьку на фінішній прямій, який фінансується за рахунок ФК «Шахтар» і 28 серпня вводиться в експлуатацію. Стадіон у Львові будується за рахунок коштів міста (з фінансуванням проблем немає). Графіки виконання робіт здвигаються трішки по НСК «Олімпійський» та ін.. Але, в цілому, графіки виконання робіт виконуються».

Аеропорти та готелі - найбільші проблеми

Українська квота в Євро-2012 змінена не буде, турнір прийматимуть не 2, а 4 українських міста, таку впевненість висловив Радіо Свобода міністр у справах сім'ї, молоді та спорту України Юрій Павленко. «Найбільші проблеми пов’язані з аеропортами, Але я не бачу проблем в реалізації державних гарантій та гарантій міст, як були надані по приведенню аеропортів до відповідних нормативів УЄФА. А також є проблеми з готелями, в першу чергу 5-зірковими. Особливо це стосується Донецька й Харкова, в меншій мірі – Львова та Києва».

Натомість спортивний журналіст, телеведучий Ігор Мірошниченко наголошує: інфраструктура в українських містах поки що не дозволяє проводити Євро-2012. «УЄФА весь час намагається попередженнями Україну підбадьорити і прискорити підготовку. Але, нажаль, навіть загроза втратити ЄВРО-2012 не активізувала ні зусиль влади, ні керівництво міст, які претендують на проведення чемпіонату. Проблема абсолютно прозора і однозначна: влада не виконує жодних зобов’язань перед УЄФА і використання коштів, які виділяються на інфраструктуру до ЄВРО-2012, абсолютно неефективне».

Тим часом УЄФА оголосило, що матчі Євро-2012 пройдуть з 9 червня по 1 липня. «Чемпіонат Європи відбудеться через 3 роки, але вже зараз відчуваю, що це буде один з найкращих турнірів», стверджував генеральний секретар УЄФА Девід Тейлор.

Чому УЄФА наразі визнало готовим до проведення Євро-2012 лише 1 українське місто?
Мартін, юрист:

Через невпевненість у організації цього заходу
Ірина, філолог:

У нас більше ділять гроші, ніж думають про престиж країни.
Леонід, механік:

У нас дуже погані організатори. Може бути все добре, якщо керівництво країни допоможе все організувати.
Яна, студентка:

Напевне, міста не відповідають поставленим УЄФА вимогам і не виконали в певні строки потрібні роботи. У результаті перевірки не пройшли.
Костянтин, студент:

Тому що влада нічого не може нормально зробити. Дороги усі в ямах, а стадіони будують так, що сидіти не можна.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

XS
SM
MD
LG