Доступність посилання

ТОП новини

Президентом Литви обрали Ґрібаускайте


Даля Ґрібаускайте. 17 травня 2009 р.

Рига – На президентських виборах у Литві, що відбулися 17 травня, впевнену перемогу отримала єврокомісар Даля Ґрібаускайте. За попередніми даними, за її кандидатуру проголосувало 68,17 % виборців. Цей, один із найвищих показників за всю історію президентських виборів у Литві та достатньо висока явка виборців забезпечили перемогу Далі Ґрібаускайте вже у першому турі. Переможець наголосила, що готова виправдати сподівання виборців. Натомість експерти прогнозують, що з обранням єврокомісара президентом Литви, вектор зовнішньої політики держави може відхилитися зі Сходу на Захід.

Даля Ґрібаускайте вважає, що перемогу отримала не тільки вона, але й усі мешканці Литви, високий ступінь довіри яких допоміг їй бути обраною першою в історії жінкою президентом Литовської Республіки.

«Тягар відповідальності та надій, який мешканці Литви вирішили покласти на мене, я готова нести разом із усіма і вирішувати важливі для Литви питання та проблеми. Ці вибори показали, що ті часи, які ми проживали досі, дійшли свого логічного завершення, що закінчаться нарешті потоки сміття, які створюються грішми. Наші люди розумні, несуть відповідальність і можуть вибирати, у що вони вірять, а у що ні», – зазначила Даля Ґрібаускайте.

На думку експертів, Грібаускайте викликає симпатії у виборців насамперед тим, що рішуче заявляє про боротьбу з монопольними структурами та олігархічними організаціями. Виборці очікують від її обрання президентом позитивних змін у Литві.

Після інавгурації – серйозна оцінка роботи уряду


За словами новообраного президента, смак перемоги пов’язаний із високим ступіненем відповідальності та значною кількістю роботи. Одразу після інавгурації, яка відбудеться 12 червня, Даля Ґрібаускайте планує серйозно оцінити роботу нинішнього кабінету міністрів, зокрема міністрів фінансів, соціального захисту, економіки, охорони здоров’я та енергетики.

Перший президент Литви Альгірдас Бразаускас вважає, що Даля Ґрібаускайте буде хорошим президентом, вона має твердий характер і в нинішній ситуації зможе його ефективно проявити.

Експерти ж наголошують, що на Далю Грібаускайте очікують випробування, пов’язані зі стабілізацією внутрішньополітичної ситуації в країні та вирішенням економічних проблем. Новому президенту слід також поліпшити міжнародний імідж держави.

Можливі зміни у зовнішній політиці


На думку директора Центру вивчення східної геополітики Лаурінаса Кащюнаса, з приходом у президентський палац Далі Ґрібаускайте відбудуться зміни у зовнішній політиці. За його словами, існують ознаки того, що Литва приділятиме значну увагу більш глибокій інтеграції в ЄС, а не подальшому розширенню Євросоюзу на Схід.

А викладач Інституту міжнародних відносин та політичних наук Вільнюського університету, політолог Томас Янелюнас вважає, що важливим також для нового президента стане пошук моделі співпраці з Росією.

«Новий президент матиме ту ж саму проблему, що й інші. Необхідно буде сформувати свою позицію щодо Росі», – зазначає Томас Янелюнас

Натомість обрана президентом Даля Ґрібаускайте заявила, що Литві слід «перестати плодити ворогів» у Європі, необхідно відстоювати реальні інтереси, а не надумані. Вона рекомендуватиме уряду Литви не брати позики в МВФ, а, по можливості, вирішувати економічні проблеми самостійно.

Портрет переможця

Далі Ґрібаускайте 53 роки, не одружена. Вона випускниця Ленінградського університету імені Жданова, спеціальність політекономія, має ступінь доктора економічних наук. Під час навчання у Ленінграді працювала робітницею на фабриці «Рот фронт».

У незалежній Литві була міністром фінансів, обрана керівником бюджетного комітету Європейського парламенту. Щотижневик «European Voice» у 2005 році обрав її «Єврокомісаром року», а ділова газета «Wall Street Journal» назвала її «залізною леді» і порівняла з Маргарет Тетчер. Має «чорний пояс» зі східних видів боротьби. Володіє англійською, російською, польською та французькою мовами.

(Рига – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG