Фігурки давніх ігор знаходять скрізь
Гральні фігурки з кістки, каменю, свинцю та глини археологи зустрічають усюди, від Полісся до Криму. А під час дослідження залишків Золотих Воріт у Києві було знайдено майже повний набір для гри у шахи. Ця гра була однією з найулюбленіших серед киян сьомого-тринадцятого століття, розповідає завідувач сектору Національного історичного музею Марина Стрельникова.
«Майже всі шахові фігурки та шашки, представлені на виставці, знайдені у Києві та Вишгороді. У Давній Русі шахи були одною з найулюбленіших ігор княжих дружинників. Крім того, кияни грали у нарди, завезені купцями з Персії, щоправда, правила гри дещо різнилися від сучасних», – говорить фахівець музею.
Віки минущі, ігри – вічні!
Деякі старовинні забавки, зокрема пов’язані з киданням кісточок та камінців, ще й досі пам’ятають у деяких українських селах. Працівники музею охоче показують і набір для кидання жеребу, і кістку, на якій накреслено партію гри, що дуже нагадує сучасний «хрестик-нолик». Представлені на експозиції й давньоримські настільні ігри, які побутували у Криму та Причорномор’ї. Азарт і потяг до розваг були притаманні людині завжди, тож основа більшості відомих сьогодні ігор виникла з появою зображального мистецтва та релігії, говорить авторка частини експонованих знахідок, завідувач відділу античності Інституту археології НАН України Валентина Крапивина.
За словами Валентини Крапивиної, правила давніх ігор вдалося відновити завдяки згадкам в античних текстах і в Радзивіллловому літописі, а також внаслідок зіставлення численних археологічних знахідок. Зараз історики мають достатньо інформації, щоб дати первісним іграм друге життя. Сьогодні навчитися грати у давньоримський «Сенет», єгипетських «Собак та Шакалів» чи у привезені до Києва 1000 років тому скандинавські «Тавлеї» можуть усі охочі.
(Київ – Прага)