Доступність посилання

ТОП новини

Латвійські чиновники й далі недоцільно витрачають кошти платників податків


Рига – Скандал у Великій Британії з видатками депутатів коштом платників податків, у результаті якого спікер парламенту пішов у відставку, перегукується із подіями у Латвії. Ревізія, здійснена Державним контролем у державних установах, засвідчила, що навіть після того, як в Латвії був запроваджений режим економії, недоцільна витрата службовцями коштів платників податків вимірюється мільйонами латів. Держконтроль Латвії направив у прокуратуру інформацію про порушення у понад 50 державних установах. Однак на відміну від Великої Британії, поки що в Латвії у відставку ніхто не збирається.

Зростання рівня безробіття в країні, кредит МВФ, який доведеться повертати ще наступним поколінням латвійців, зменшення соціальних виплат та коштів на охорону здоров’я – усе це, схоже, не бентежить латвійських чиновників, бо їхній підхід до витрат державних коштів став ще більш цинічним та винахідливим.

Після ревізії державних установ Латвії за підсумками 2008 року державний контролер Інгуна Судраба зазначила: «Цинізм, із яким державні установи витрачають бюджетні кошти, не зменшився, а розширив свої кордони. І це після спеціального розпорядження про економію. Безпідставні витрати тривали, намагалися знайти засоби, щоб обійти це розпорядження і діяти на власну користь».

Суниці за 20 доларів, але за державні кошти

Серед порушень констатовано підчистку даних у бухгалтерії міністерства охорони здоров’я. Працівникам виплачували премії навіть після запровадження урядової заборони на це. У свою чергу Державна лісна служба широко, за кошти платників податків, відсвяткувала своє 15-річчя, запросивши майже 1000 гостей.

Пробіг автомобіля, наданого для поїздок на роботу і додому працівникові міністерства землеробства, який живе за сотню кілометрів до Риги, становив 54 тисячі кілометрів і обійшовся майже у 30 тисяч доларів. Підрахувавши, контролери встановили, що при такому розкладі витрата пального складає 42 літри на сотню кілометрів. Ну, а в міністерстві науки і освіти вирішили не скупитися і купували за державні кошти суниці по 20 доларів за кілограм.

«З одного боку, виплачувалися незаконні премії, а з іншого, ми говоримо про незаощаджувальний підхід. Зокрема, у міністерстві землеробства заплатили аванс за захід, який відбудеться аж у 2010 році. Це свідчить про відсутність відповідальності», – наголошує Інгуна Судраба.

Психологію службовця важко змінити

За словами пані Судраби, психологію латвійського службовця, який звик ставитися до коштів платників податків, як до своїх власних, особливо коли нараховуються премії та доплати, важко змінити.

« Ми чули, що в парламенті Великої Британії також виплачувалися незаконні компенсації, але моментально з’явилося різке засудження і одразу спікер залишив посаду. Там зовсім інша оцінка й розуміння того, що сталося. Наші посадовці і пересічні працівники, які здійснили порушення, не мають усвідомлення незаконності дій, вони не почувають себе винними. Навпаки, звинувачують іншого за те, що він вчасно не вказав на їхнє порушення», – зазначає Інгуна Судраба.

Державний контролер вважає, що спосіб мислення латвійських чиновників може змінити тільки запровадження кримінальної відповідальності за марнотратство.

«Я дуже сподіваюсь, що нарешті у нас буде показовий процес над безвідповідальними чиновниками, які неощадливо й недоцільно використовують державні кошти. Якщо буде таке засудження, буде кримінальна відповідальність, тоді, можливо, це змінить людське мислення», – каже державний контролер Латвії Інгуна Судраба.

(Рига – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG