Доступність посилання

ТОП новини

За російський газ заплатять грішми російських банків?


Київ – Допоки російське керівництво говорить про неплатоспроможність України і апелює до міжнародної спільноти, а українське – ламає голову де взяти гроші, щоб розрахуватися за газ, і дає скупенькі коментарі, в експертному середовищі з’являються різні версії. Одна з них – це, для розрахунків із Москвою, «Нафтогаз» позичить гроші у російських державних банків.

На відміну від керівництва Росії, з вуст якого лунають гучні заяви щодо неплатоспроможності України та наслідки, які будуть, якщо Київ не розрахується вчасно, українська сторона є небагатослівною. У «Нафтогазі» вже тиждень відмовляються коментувати Радіо Свобода цю тему. У Секретаріаті Президента закликають не нагнітати ситуацію. І лише міністр палива та енергетики Юрій Продан заявив, що уряд докладе усіх зусиль, щоби розрахунки за спожитий газ до «Газпрому» надійшли вчасно.

Яких же зусиль докладає уряд, і де планує знайти кошти? За словами директора Центру енергетичних досліджень Костянтина Бородіна, сплатити за російське паливо «Нафтогаз» планує кредитними грішми, які отримає від російських державних банків.

В інтерв’ю Радіо Свобода пан Бородін повідомив, що йдеться про позику у розмірі 1,5 мільярди доларів, яка має надійти не пізніше п’ятниці. «Йдеться про два державні банки Росії – «Внєшекономбанк» і «Внєшторгбанк». Наскільки мені відомо у середу голова правління «Нафтогазу» Олег Дубина більшу частину дня узгоджував це питання з Прем’єр-міністром України, а сьогодні (у четвер – ред.) відбувається підписання документів у Москві. Цей кредит буде отримано щонайпізніше завтра (5 червня – ред.)».

Транзит чи газ? Ціна застави

Заставою за кредит буде транзит російського газу українською територією до 2012 року, зазначає Костянтин Бородін. Від цього виграє Росія, і програє Україна, каже він. Оскільки після цього можна буде ставити хрест на брюссельських домовленостях. Адже однією з умов виділення Європою коштів на реконструкцію української ГТС, було виокремлення оператора транзиту із системи «Нафтогаз».

Коментуючи ж цю інформацію, керівник головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента Роман Жуковський закликав не нагнітати ситуацію, і дочекатися 7 червня, крайнього терміну, коли українська сторона має розрахуватися за отриманий газ.

За словами ж уповноваженого Президента з питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського, «Нафтогаз» уже зібрав 20% суми, необхідної для розрахунків із «Газпромом». Пан Соколовський також підтвердив, що нині НАК веде переговори про залучення кредитів, зокрема, і з російськими банками. Він припустив, що гроші можуть бути надані під заставу газу, закачаного у сховища.

Звідки гроші?

Тим часом, радник Прем’єр-міністра з енергетичних питань Олександр Гудима запевняє, що Кабінет Міністрів знайде кошти, і розрахунки за газ пройдуть вчасно. Але, чи це будуть кошти позичені у російських банках чи якісь інші, не говорить.

«Хоче уряд проголосити, яким чином він це зробив, він це проголосить, – каже пан Гудима. – Я не вважаю за потрібне говорити, в якому банку «Нафтогаз» візьме кредит, щоб заплатити росіянам. Це не є принциповим. Головне, що він гарантований бюджетом України».

Одним із гачків січневого українсько-російського контракту виявилося те, що Україна за власний кошт має закачувати у сховища газ, гроші за який вона отримає лише під час опалювального сезону. Раніше, уряд планував заплатити за нього кредитом, отриманим у Росії. Однак, Москва відмовилася надавати позику самотужки, і закликала Європу зробити це спільно. Тепер це питання мають обговорити на саміті ЄС у Брюсселі.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG