Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 09:30

Як голосують громадяни країн ЄС, котрі живуть в Україні


Київ – Об’єднана Європа обирає Європейський парламент. Соціологи прогнозують, що явка виборців буде найменшою за всю історію європейських виборів. Чи поділяють цю апатію громадяни країн-членів Європейського Союзу, які працюють, живуть в Україні? Хоч ця спільнота і невелика, але ці люди активні, багато з них працює в проектах Європейського Союзу.

Дарюс Жеруоліс збирається голосувати в неділю в Литовському посольстві в Києві. Він вже два роки живе в Києві й працює над правовими питаннями європейської інтеграції України.

«Я з нової країни-члена ЄС. Вперше ми змогли проголосувати 5 років тому, коли Литва долучилася до Союзу», – каже Жеруоліс. Це його другі європейські вибори. За кого буде голосувати – таємниця. Зауважує лише, що за одну з трьох найбільших європейських «партійних сімей». Оскільки все-європейської партійної системи ще нема, то, пройшовши на національному рівні, в Європейському парламенті партії об’єднуються в так звані «партійні сім’ї».

Пан Жеруоліс додає, що майже всі сили в Європейському парламенті виступають за зближення ЄС та України. Інша справа – Рада міністрів, головний орган ухвалювання рішень в Європейському Союзі. Парламент, на його думку, ухвалює набагато амбіційніші директиви щодо європейського майбутнього України, ніж резолюції, які видає Ради міністрів ЄС.

Чому на виборчі дільниці піде так мало європейців? Дарюс Жеруоліс пояснює це тим, що європейські вибори ще досі залишаються національними. Хоч іноді згадуються такі питання як клімат та імміграція, але навіть ці питання подаються через призму національних інтересів.

Як українська політика впливає на європейську

Експерт із європейських питань, який вже 7 років працює в Україні, попросив не називати його імені. Угорець за походженням, зараз із родиною він мешкає у Великобританії, тому він голосував там. Його дружина проголосувала у четвер, а він – набагато раніше – поштою. Чи впливає на його політичні погляди той факт, що він багато років працює в Україні? «В багатьох справах, – зазначає експерт, – я став набагато рішучішим і вимогливішим до своїх політичних представників. Тому що тут, в Україні, видно, що на політиків ніхто ні в якій мірі не впливає, що вони роблять те, що хочуть. Тому там, де я можу на це впливати, я впливаю».

Молодше покоління громадян об’єднаної Європи до європейських виборів ставиться з меншим запалом. Матільд Гоанек, яка пише про Україну в різних франкомовних ЗМІ, і хотіла б проголосувати, але через французьку виборчу систему скористатися своїм голосом не зможе: вона делегувала свій голос батькам, а їм цього разу проголосувати не виходить. «Те, що я тут працюю, в тому числі над питаннями європейської інтеграції, дало мені змогу зрозуміти, наскільки Європа є важливою для країн, які не входять до Союзу».

Хоч офіційного соціологічного опитування серед громадян ЄС, які живуть та працюють в Україні, ніхто не проводив, але явка на посольських дільницях радикально відрізнятися від національної явки, швидше за все, не буде.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Ірина Туз

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2008 року. Вже рік готую  відеоматеріали для веб-сайту, тому часто доводиться переконувати людей, що Радіо Свобода - це більше, ніж радіо. Коли ж працюю в «класичному» радійному режимі, то особливо цікавлять теми євроінтеграції. Закінчила Лінгвістичний університет та Могилянську школу журналістики.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG