Доступність посилання

ТОП новини

Відеозаписи генерала Ратка Младича прискорять його ув’язнення?


Белград – У сербській та боснійській пресі тривають дебати щодо відеозаписів генерала Ратка Младича, обвинуваченого в скоєнні воєнних злочинів. Знімки і відео були оприлюднені минулого тижня в передачі центрального телебачення Боснії і Герцеговини. В Сараєві відеозаписи вважають доказом, що розшукуваний генерал вільно перебуває в Сербії.

Сербські урядовці пояснюють, що йдеться про знімки з 90-х років, які минулого року були виявлені під час обшуку в белградській віллі, де мешкають дружина та син Младича. Всі відеозаписи та щоденники генерала влада відправила до Прокуратури Міжнародного трибуналу в справах воєнних злочинів у колишній Югославії. Отож, з точки зору офіційного Белграда, тут немає жодної таємниці.

Сербський міністр Расим Ляїч з цього приводу заявив: «Нічого не було сховано. Всі знімки, які ви бачили, ми передали прокурорам Гаазького трибуналу з воєнних злочинів. Як вони потрапили до телевізійних компаній, це відкрите запитання. Ми передали їх як доказ для процесів в Гаазькому трибуналі й очікували, що їх будуть дивитися в судових залах, а не на телебаченні».

Сербська преса також зазначає, що давні відеозаписи не свідчать про нинішнє ставлення влади до справи Младича.

«Мене вразило те, що Ратко Младич почувається безтурботно»

Деякі з них були зроблені 1993-го, 1997-го, 2001 року. А щодо тих, які без дат, то лише експерти можуть встановити, чи Младич в грудні минулого року перебував у Сербії.

З цього приводу Бенджамін Ворд, керівник Відділу для Європи й Центральної Азії міжнародної організації «Г’юмен Райтс Вотч» сказав: «Слід зауважити, що ми не зовсім спроможні визначити дату знімків. Це дуже суперечлива справа. Немає сумніву, що йдеться про сімейні знімки. Та коли я дивився на знімки, мене вразило те, що Ратко Младич почувається безтурботно. Його поведінка дуже нагадує людину, яка не хвилюється, що її заарештують або видадуть. Це ймовірно відображає факт, що Младич у Сербії популярніший аніж Радован Караджич, і що має кращу мережу захисників від тієї, яку коли-небудь мав Караджич».

Після оприлюднення відеозаписів можна припустити, що державні органи мають намір заарештувати Младича. Про це не раз заявляли президент Борис Тадич, а також урядовці.

Впливова белградська газета «Бліц» у зв’язку з цим надрукувала коментар, в якому мовиться, що оприлюднення відеозаписів слід вважати свого роду попередженням Младичу й тим, хто захищає його, та що влада справді готова заарештувати генерала в разі, якщо він ще перебуває в Сербії.

(Белград – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG