Доступність посилання

ТОП новини

Угорщина може розмістити в себе кількох в’язнів Ґуантанамо, але не одразу


В’язні на базі Ґуантанамо, 31 травня 2009 р.

Угорщина – Американський уряд офіційно просить Угорщину прийняти кількох в’язнів бази Ґуантанамо. Проте угорська влада вважає, що це може статися не раніше, як через 4-5 місяців, аби могти узгодити питання у парламенті і так само – в юридичній площині. Вже відомо наперед, що ці в’язні не отримають в Угорщині статусу політичних біженців.

Цими днями спеціальний посланець президента США Барака Обами Данієль Фрід зустрівся в Будапешті з членами угорського уряду Вілмошем Сабо та Ласлом Варконі і мав окрему зустріч із представниками парламентських фракцій.

Данієль Фрід розповів журналістам про переговори лише в загальних рисах, проте запевнив, що Вашингтон надасть усю необхідну інформацію про в’язнів приймаючій стороні й перебере на себе всі фінансові витрати щодо утримання в’язнів.

Із угорських офіційних джерел відомо, що переговори на цю тему ще не завершені і можуть тривати до кількох тижнів. Тим часом Данієль Фрід запевнив партнерів, що його уряд не прив’язує їх до конкретної дати з остаточним рішенням і жодним чином не робитиме тиску на угорців чи взагалі на держави, що входять до Шенгенської митної зони. Американський представник додав, що навряд чи можна буде сподіватися на якісь сенсації чи сюрпризи з переміщенням в’язнів Ґуантанамо до Угорщини.

Тим часом угорський уряд планує ґрунтовно зважити всі можливі «за» і «проти» в широкому контексті юридичних і політичних наслідків для країни, не зв’язуючи себе при цьому жорсткими зобов’язаннями. У МЗС Угорщини не виключили, що найближчим часом на американську базу в Ґуантанамо вилетить група угорських експертів, аби зустрітися з в’язнями для збору додаткової інформації. Угорська сторона наразі готова розмістити в себе лише одного-двох взятих американцями під варту іноземців.

Опозиція налаштована критично

Втім, така перспектива аж ніяк не влаштовує угорську праву опозицію, попри те, що в Угорщині нема радикальних мусульманських громад і поки що не лунало жодних погроз закордонних ісламістів.

Представник партії ФІДЕС Петер Сійярто все одно назвав це ризикованим кроком. За його словами, «Нині угорський уряд не може забезпечити право на захист і власним громадянам, таким чином у випадку виникнення небезпечної ситуації влада буде ще менш здатною захистити населення країни».

Правляча партія соціалістів звинувачує правих у тому, що вони вже наперед упереджено сприймають можливість досягнення політичного консенсусу в цьому питанні. «Слід відкрито ставитися до такого процесу, аби в кінці прозорих переговорів можна було дійти згоди між парламентарями і щоб подивитися, наскільки це рішення відповідає інтересам міжнародної спільноти», – сказав заступник керівника парламентського комітету з міжнародних питань Йожеф Козьма.

Дискусія щодо розміщення в’язнів Ґуантанамо поза межами американської бази на Кубі таки помітно розділяє європейців у цьому питанні. Наприклад, Англія, Франція, Італія, Іспанія, Португалія та Бельгія – не проти прийняти ув’язнених. Однак проти цього виступають Німеччина, Австрія та Чехія.

(Угорщина – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG