Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 14:23

Єврокомісія і фінансові установи: спочатку реформуйте українську газову систему


Схема української газотранспортної системи

Брюссель – Комісія Європейського Союзу в понеділок організувала круглий стіл з питань оплати постачань російського газу Києвом та для його закачування до підземних сховищ України. В обговореннях взяли участь експерти Комісії, представники «Нафтогазу України», російського «Газпрому», міжнародних фінансових установ та газових компаній Європи. Кредити на допомогу Україні з виплатами за газ можливі, кажуть представники Єврокомісії та міжнародних фінансових організацій. Але тільки за умови прозорості та реформування газової сфери.

Обговорення відбувалися у вигляді декількох сесій – окремо між представниками Європи, потім – Єврокомісії, фінансових установ та представників України, далі – з делегацією з Росії. Нарешті – за участі всіх сторін.

Як повідомив у інтерв’ю Радіо Свобода в.о. міністра фінансів України Ігор Уманський, наразі проходять тільки обговорення на технічному рівні та з’ясування поточної ситуації з обсягами газу, для закачування та фінансовими потребами для його оплати.

Як пояснив представник української делегації, Європейська Комісія передала Україні набір пропозицій. Тепер, після вивчення їх, Київ має визначити свою позицію та представити її у Брюсселі протягом наступних тижнів.

«Ця пропозиція (зроблена) не НАК «Нафтогазу» чи міністерству фінансів, – коментує Ігор Уманський. – Це пропозиція Україні. Тому ми будемо вивчати та давати офіційну відповідь, Зараз ми можемо лише аналізувати та робити висновки по суті пропозиції. По реакції, то боюся, нам для цього потрібно буде повертатися і тут формулювати (нашу позицію). До того ж, думаю, у середу на засіданні уряду ми будемо це озвучувати».

Сутності пропозицій поки що не розголошували

Що саме пропонується наразі Україні невідомо. Чи мова йде про умови для надання кредиту за допомоги фінансових організацій, зокрема Європейського інвестиційного банку та Європейського банку з реконструкції та розвитку . До цієї думки схиляються багато брюссельських експертів. Можливо також, що пропозиції стосуються закупівлі російського газу європейськими компаніями та зберігання їх в українських сховищах.

У будь-якому разі, остаточне рішення має бути ухвалене тільки після наступних зустрічей та нових відвідин України місії фінансових та технічних експертів із Євросоюзу. Тільки після аналізів та перевірок усіх деталей закачування російського газу до українських підземних сховищ, будуть визначені межі необхідних обсягів блакитного палива та потрібних для цього фінансових витрат, які можуть бути залагоджені за участі європейської співдружності.

Спочатку реформи, а потім гроші?

Наступна зустріч, присвячена газовим оплатам Києва відбудеться за 2-3 тижні.

Як зазначив по закінченні переговорів речник Єврокомісії Марк Ґрей,
для того, аби Київ міг розраховувати на газові кредити від міжнародних організацій, слід виконати щонайменше одну умову: провадити структурне реформування газового сектора.

«Міжнародні партнери наголосили, що подальша підтримка України для полегшення її газових закупівель буде можлива тільки за умови реформування газового сектора, – заявив представник Єврокомісії. – Це фінансування стане додатком до грошової підтримки економічної програми України з боку Міжнародного валютного фонду. Реформа, у якій зацікавлені і громадяни України, і європейські споживачі, стане національним викликом України, для успіху якої потрібен внутрішній політичний консенсус».

Отже, найімовірніше, деталі газових домовленостей між Єврокомісією, та фінансовими структурами – з одного боку, та російського постачальника «Газпрому» та транзитера НАК «Нафтогаз України» – з іншого, стануть відомі найближчими тижнями.

(Брюссель – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG