Доступність посилання

ТОП новини
16 Листопад 2018, Київ 15:46

Ірак святкує відхід американців і завершує торги щодо нафтових родовищ


Ірак - Солдати США завантажують обладнання для вивозу з військової бази в Бакуба, 30 червня 2009 р.

Прага – Іракці святкують сьогодні виведення американських військ із населених пунктів країни. Разом зі зменшенням ролі американських військ у гарантуванні безпеки в містах та селах Іраку, Багдад завершує торги щодо допуску на нафтовий ринок іноземних компаній. Сьогодні в іракському аукціоні беруть участь понад 30 нафтових гігантів світу. І це відбувається, незважаючи на проблеми безпеки, технічні труднощі в нафтовій галузі Іраку. Аукціон проходить через майже 40 років після того, як Саддам Хуссейн вигнав з Іраку іноземних нафтових гравців.

Згідно з іраксько-американською угодою, американські війська у ніч із 29 на 30 червня покинули усі населені пункти Іраку, в котрих контроль за безпекою перебрали на себе іракські сили, які нараховують понад півмільйона військових, спецназу і поліції.

Американські сили у понад 130 тисяч вояків залишатимуться на свої базах поза межами населених пунктів цієї країни і будуть перебувати у готовності підтримати іракські сили, якщо виникнуть кризові моменти. Іракська влада заявила у ці дні про нову фазу розвитку свого суверенітету і про здатність самостійно керувати країною та гарантувати безпеку від терористів.

Американські чільники, зокрема американський посол у Багдаді Крістофер Гілл, заявляють, однак, що не зменшують готовності діяти спільно з іракцями у разі спроб ускладнити процес нормалізації життя в Іраку.

Іноземні нафтові гіганти ринулися в Ірак

У вівторок прем’єр-міністр Іраку Нурі аль-Малікі заявив, що без іноземних інвестицій в місцевий нафтовий і газовий сектор важко вести мову про відбудову держави. Він зустрівся цього дня з керівниками 31 нафтової компанії світу, включно з «ЕксонМобіл» зі США, англо–голландської «Шелл», «Сінопек» з Китаю, французької «Тотал», а також компаній із Росії, Індонезії, Індії, Південної Кореї.

Міжнародні нафтові інвестори пропонують свої послуги для отримання прав у розробці шести ключових родовищ нафти і двох газових полів, із метою подвоїти виробництво нафти до 4 мільйонів барелів на день у наступні 5 років.

Перша вістка з цього аукціону: консорціум «Брітіш Петролеум» отримав контракт на розвиток найбільшого нафтового родовища у південній провінції Румайла.

Не зважаючи на треті у світі за масштабами запаси нафти, Ірак пасе задніх у їхній розробці через санкції, колишні війни та вторгнення американців у 2003 році, а також через технічні проблеми.

Нафтові компанії проявляють великий інтерес до Іраку, не дивлячись на проблеми і труднощі. Окрім безпеки, наприклад, компанії, котрі виграли контракти, мають внести до іракської державної скарбниці близько 3 мільярдів доларів ще перед інвестуванням. Також, вони мусять розділити менеджмент на родовищах із урядовими компаніями та отримувати фіксовану плату за барель нафти у разі досягнення порогу видобутку.

Та й місцеві керівники нафтових родовищ проти допуску іноземців у галузь. Так, Фарук Мохаммед Садех, глава Південної нафтової компанії Іраку зазначив: «Це найбільш продуктивна галузь, основа іракської економіки. Ми на півдні даємо 80 відсотків видобутку нафти країни і не потребуємо іноземних компаній, ми самі здатні підняти галузь із фінансовою підтримкою влади».

Представники уряду, реагуючи на такі застереження, зазначають, що вже пізно дискутувати, і державі необхідно виконувати взяті раніше на себе зобов’язання.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG