Доступність посилання

ТОП новини

В Угорщині помер лідер повстання 1956 року


Уряд Угорщини повідомив, що в Будапешті помер у суботу один із останніх живих лідерів невдалої угорської революції проти радянського панування 1956 року Бела Кірай.

Із початком революції в кінці жовтня 1956 року генерал-майор Бела Кірай став лідером збройних сил повстанців, військовим комендантом Будапешта, а потім головнокомандувачем Національної гвардії, прообразу оновлених збройних сил.

Але підпорядковані йому сили не змогли протистояти радянським військам та їхнім угорським союзникам, військам угорської Служби державної безпеки, які придушили революцію.

Кірай утік на Захід і врешті оселився у США, де був діячем угорської діаспори, а потім зайнявся історією й викладав історію у Нью-Йорку.

Тим часом у соціалістичній Угорщині після кривавого придушення революції його позбавили громадянства і заочно засудили на смерть.

Після кінця соціалізму Угорщина відновила його громадянство і скасувала той вирок. Бела Кірай повернувся додому і на початку 1990-х років був депутатом парламенту, а потім працював радником уряду.

Ветеран Другої світової війни, Бела Кірай у той час воював у війську тодішньої пронімецької Угорщини на боці нацистської Німеччини. 1993 року музей пам’яті жертв Голокосту «Яд ва-Шем» у Єрусалимі вніс його до списку «Праведників народів світу» за порятунок українських євреїв.
XS
SM
MD
LG