Доступність посилання

ТОП новини

Грузія сподівається, що Росія вже не піде на неї війною


Іще в червні минулого року Саакашвілі і Медведєв потискали один одному руки

Прага – Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі давно й не раз говорив про можливість другого вторгнення Росії до його країни. Але останніми днями настала раптова зміна: тепер грузинський керівник каже, що вже не тривожиться через це. І ця зміна сталася відразу по тому, як Москву відвідав президент США.

Неcподіваний кінець побоюванням президента Грузії став очевидний іще 9 липня. Тоді на засіданні Ради національної безпеки, яке транслювали на телебаченні, Міхеїл Саакашвілі заявив: «Усі їхні агресивні плани на ближчий час провалилися. Війна, яку вони собі уявляли, яку планували і про яку мріяли, не відбудеться. Заплановане воєнне вторгнення проти Грузії буде неможливо здійснити завдяки новій геополітичній реальності».

«Вони», про яких говорив Саакашвілі, це Росія. А «нова геополітична реальність», як натякають грузинські урядовці, настала внаслідок візиту до Москви президента США, який закінчився попереднього дня перед цією заявою, 8 липня.

Барак Обама використав поїздку до Росії, щоб наголосити на необхідності дотримувати суверенітет і непорушність кордонів Грузії та України. А чільні грузинські урядовці заявили Радіо Свобода, що за лаштунками цього візиту були й твердіші заяви.

Як стверджують ці неназвані урядовці з Грузії, їхні американські колеги повідомили Тбілісі, що американський керівник прямо сказав президентові Росії Дмитрові Медведєву: будь-який напад на Грузію матиме «тяжкі наслідки», і Вашингтон уже «не залишиться осторонь», як було під час конфлікту в серпні минулого року.

У Білому домі не відповіли на прохання Радіо Свобода підтвердити чи заперечити цю інформацію.

Американського послання може бути замало

Директор Кавказького проекту, тбіліського відділку Міжнародної кризової групи, що є міжнародною неурядовою організацією, яка працює задля відвернення конфліктів, Лоренс Шітс підтверджує, що після візиту Барака Обами до Росії настрої чільних грузинських урядовців помітно змінилися: «Головне послання, мабуть, висловили в Москві, це без сумніву. Вочевидь, воно було досить енергійне, бо раптом грузинські урядовці стали абсолютно впевнені, що цього літа війни не буде».

Російський військовий аналітик Павло Фельгенгауер каже, що теж знає про попередження Обами російським керівникам у перебігу московського саміту. Але він не впевнений, що це стримає Кремль: «Росію попередили, що це неприйнятно. Але що означає «неприйнятно» – це інше питання. Я не певен, наскільки сильне було американське попередження і наскільки серйозно його сприйняли в Москві. Але це була єдина можливість, яка ще лишалася. Саміт був останньою можливістю відвернути війну цього літа».

Фельгенгауер, який свого часу правильно передбачив, що в серпні минулого року Росія нападе на Грузію, теж останнім часом попереджав про можливу нову війну. І нині, після щойно закінчених російських військових навчань «Кавказ-2009», російські командири вирішили, що їхні війська готові до бою, попереджає він.

За його словами, все вирішиться до середини вересня: якщо доти війна не почнеться, то далі небезпеки цього вже не буде через погодні умови на Кавказі. Але тим часом іще нічого напевно не вирішено: «Зараз якраз небезпечний час. Досить скоро побачимо. А зараз лишається тільки сидіти й чекати. З військового погляду все готове. Привід починати є, можливості починати є».

Напруженість залишається

Як виглядає, слова американського керівника все ж не зовсім зупинили Росію. Російський президент Дмитро Медведєв у понеділок відвідав сепаратистський регіон Грузії, Південну Осетію, що його Росія офіційно визнала за «незалежну державу» – ніби демонстративно в той час, як президент Грузії Міхеїл Саакашвілі був у Туреччині на підписанні угоди про газогін «Набукко», що має зменшити газову залежність Європи від Росії.

Саакашвілі відразу назвав цей візит чужого президента на землю його країни «аморальним і ганебним прецедентом.

А Медведєв, виїхавши з Південної Осетії, у відповідь того ж дня вкотре склав вину за минулорічне російське вторгнення до Грузії на «режим» Саакашвілі, ще й висловив сподівання, що «колись грузинський народ винесе вирок режимові Саакашвілі».

А у вівторок він перестеріг Грузію, щоб вона не намагалася вдатися до сили щодо Південної Осетії й Абхазії.

Згадуючи про минулорічну війну своєї країни проти Грузії, Медведєв заявив: «Сподіваюся, ця наука надовго залишиться в пам’яті тих, хто намагається перекроїти наявні порядки, насильницьким чином вирішити свої особисті проблеми».

США не полишають Грузію

Тож тим часом Грузія, хоч і заспокоїлася, але не б’є байдики. Кілька катерів невеличких військово-морських сил Грузії почали в середу спільні грузинсько-американські навчання в територіальних водах Грузії, які фактично межують із Абхазією, ще одним сепаратистським регіоном Грузії, «незалежність» якого визнала Москва.

Для участі в цих навчаннях до грузинського порту Батумі прибув у вівторок американський ракетний есмінець «Стаут». Як сказав його командир Марк Оберлі, навчання мають «засвідчити рішучість США і Грузії працювати разом, берегти безпеку на морі».

А у Вашингтоні Державний департамент США розкритикував Росію за візит Дмитра Медведєва до Південної Осетії.

Приїзд президента Росії до грузинського сепаратистського регіону Південної Осетії не був «кроком уперед до відновлення стабільності» на Кавказі, заявив у вівторок журналістам речник Державного департаменту США Іян Келлі.

США, за його словами, продовжують закликати Росію поважати суверенітет і територіальну цілісність Грузії, виконувати умови угоди про припинення вогню.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG