Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 10:41

Зміни до закону про вибори президента нівелюють голос народу – експерт


Олександр Палій

Київ – Зміни до закону про вибори президента дають право БЮТ та Партії регіонів контролювати виборчий процес, – вважає експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії України Олександр Палій. В інтерв’ю Радіо Свобода він розкритикував документ, ухвалений 1 липня в першому читанні, і зазначив, якщо депутатам вдасться його проголосувати, в Україні без згоди Партії регіонів чи Блоку Юлії Тимошенко ніхто президентом не стане. Експерт також прокоментував арешт генерал-майора Олексія Пукача, якого звинувачують у виконанні вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, зниклого у вересні 2000 року.

– Пане Палій, Ви вірите, що не тільки виконавці, а й замовники вбивства Георгія Гонгадзе будуть покарані?

– Про це питання говорити складно, втім, я не думаю, що відбулась консервація чи розконсервація цього важливого обвинувачуваного по справі (авт. – Олексія Пукача), не така він людина, щоб грати пасивну роль цієї консерви.

Нинішній розвиток подій свідчить про те, що одного з головних обвинувачуваних справді впіймали. Я думаю, це дуже серйозний успіх України, оскільки він свідчить про те, що правоохоронні органі все ще на щось здатні. По-друге, справа виходить на новий рівень з можливим затриманням та можливою відповідальністю тих людей, які не лише виконували цей злочин, а й замовляли його.

– 1 липня Верховна Рада ухвалила у першому читанні Проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо виборів Президента України (367 голосів «за»). Також депутати підтримали пропозицію підготувати цей законопроект до другого читання за скороченою процедурою. Зараз Ви плануєте дати прес-конференцію на цю тему. Якщо ці зміни будуть впроваджені, як вони вплинуть на президентську виборчу кампанію в Україні.

– Якщо цей закон буде затверджений у другому та остаточному читанні, це означатиме абсолютно очевидне планування фальсифікації, яке відбувається сьогодні двома політичними силами, що брали участь в ухваленні цього закону в першому читанні і брали участь у його розробці, тобто БЮТ та ПР.

Чому так? Тому що в цьому законопроекті закладені норми, які свідчать про справжнє планування фальсифікації виборів і про оголошення цього планування заздалегідь, за півроку до виборів.

Наприклад, одна з норма – це заборона мешканцям інших регіонів брати участь у роботі виборчих комісій. Для чого це робиться? І для чого це робилось раніше? Щоб максимально зменшити контроль на тих виборчих округах, де населення залякане, як, наприклад, в Кіровоградській області в Голованівському районі. А таких районів у нас багато, де населення залежне від політичної та економічної еліти, де приїзд людей з інших регіонів до виборчих комісій означав би фактично дуже серйозне ускладнення, зрив виборів чи фальсифікації. У даному випадку така можливість повністю нівелюється.

Є й інші норми, які характеризують цей закон. Наприклад, усі закиди до ЦВК переносяться лише до одного суду – Київського адміністративного апеляційного суду, який при цьому стає одночасно першою і останньою інстанцією. Тобто, над ним не існує жодної можливості подати апеляцію. Це означає, що розклад у цьому суді значно важливіший для результатів виборів, ніж ситуація в українському політикумі, електораті і взагалі вибір українського народу. Тобто судді чи то корупційно призначені, чи то призначені ще КДБ СРСР і якраз розконсервовані під цю справу, це стає важливіше, ніж вибір українського народу.

– Пане Палій, ініціаторами змін до закону є БЮТ та Партія регіонів. А кому з кандидатів на президента ці зміни будуть невигідні?

– Усім іншим кандидатам на президента, які в разі ухвалення такого закону втрачають реальний шанс бути обраним і втрачають шанс на вагоме представництво своїх результатів, відстоювання тих результатів, які вони реально отримали. Тобто, це закон, який фактично означає, що без згоди Партії регіонів та без згоди БЮТ ніхто президентом в Україні не стане. Це продовження процесу поділу країни на двох, який почався півтора року тому з дискусії навколо конституційних змін. Зараз він з тим же складом і з тими ж юристами продовжується.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Ярина Матвійчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2004 року. Редактор та ведуча програми «Ранкова Свобода». Редактор та ведуча новин. Народилась у 1981 році у Камені-Каширському Волинській області. Вищу освіту здобула у Волинському Державному університеті ім. Лесі Українки.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG