Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 00:29

У Британії розпочате розслідування війни в Іраку


Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер, 2007 р.

Лондон – Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер даватиме свідчення на офіційному розслідуванні участі Британії у війні в Іраку. Про це заявив, відкриваючи процес, керівник слідчого комітету сер Джон Чилкот. Робота має бути максимально відкритою і триватиме понад рік.

Тоні Блер, який переконав парламент підтримати військову операцію США в Іраку 2003 року, дасть свідчення слідчому комітетові щодо своєї ролі у тих подіях. Про це заявив голова комітету, колишній високопоставлений державний службовець Джон Чилкот. До комітету входять чотири особи.

Ще у червні цього року прем’єр Ґордон Браун заявляв, що слідство буде закритим. У Британії навіть висловлюють припущення, що цього просив сам Тоні Блер. Однак голова уряду змінив свою думку, після того, як отримав скарги від чільних військових та політичних осіб.

Критики сподіваються, що слідство допоможе пролити світло на можливі маніпуляції уряду з розвідувальними даними, щоб виправдати рішення Британії взяти участь у війні.

«Ми схильні забезпечити максимальну відкритість»

Джон Чилкот, розповідаючи сьогодні про те, якими будуть принципи слухань, зазначив: «Ми схильні до того, щоб забезпечити максимальну відкритість наших процедур, бо розуміємо: це один зі способів, яким можна заслужити довіру громадськості щодо чистоти й незалежності процесу розслідування. У цьому дусі ми хочемо забезпечити доступ для більшості людей до того, що відбувається, через публічний перегляд, прямий чи за допомогою медіа. Це включає можливість телевізійного показу слухань та їх трансляції в інтернеті».

Керівник слідства також пообіцяв: якщо буде з’ясовано, що хтось неналежно виконував свої обов’язки, припустився помилок, діяв неправильно, то про це буде однозначно оголошено. Лише певні частини слідства будуть закритими: там, де є серйозна загроза національній безпеці країни.

Першим пріоритетом слідства буде вислухати членів сімей британських вояків, котрі загинули в Іраку, ветеранські об’єднання та інших осіб, яких зачепив конфлікт. Сер Джон, який, до речі, 2004 року був членом слідчого комітету лорда Батлера, що розглядав розвідувальні дані, використані як виправдання окупації Іраку, сказав, що велика кількість зібраних для слідства матеріалів означає, що робота комітету навряд чи завершиться раніше, ніж наприкінці 2010 року. Він також повідомив, що слідство стосуватиметься подій від літа 2001 до липня 2009 років і відбуватиметься в «історичному контексті».

Слідчий комітет уже почав працювати, зажадавши кількох урядових документів. Однак, голова заявив, що ознайомлення з матеріалами й визначення пріоритетних проблем може тривати кілька місяців.

(Лондон – Прага – Київ)

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG