Доступність посилання

ТОП новини

Талібан провів хаотичний ракетний обстріл Кабула напередодні виборів


Чоловік витягає залишки вибитого скла поблизу місця вибуху однієї з восьми ракет випущених талібами по Кабулу, 4 серпня 2009 року.

Прага – Жителі Кабула спостерігали у вівторок наймасштабніший за останнє десятиліття ракетний обстріл столиці Афганістану талібами. «Талібан» заявляє, що вісім ракет, які хаотично вибухнули в Кабулі, мали на меті підірвати віру жителів у діючий режим напередодні президентських виборів.

Поліція стверджує, що таліби випустили щонайменше вісім ракет на житлові квартали Кабули, щоб зірвати вибори президента, призначені на 20 серпня. Це була найбільша атака партизанів на афганську столицю, починаючи з 1996 року, коли «Талібан» використовував не лише ракети, але й танки та артилерію, щоб захопити Кабул і встановити там свій режим.

Представник талібів заявив, що нинішньою ракетною атакою, яка була націлена на міжнародне летовище і армійський штаб, вони хотіли продемонструвати нездатність влади столиці гарантувати безпеку напередодні виборів. Але речник міністерства внутрішніх справ заявив, що ракети впали на житлові райони міста, частково зруйнувавши будинки в центрі та на сході столиці. Місцеве телебачення показало, як пожежники гасили палаючі авта і будинки в центрі Кабула.

Чимало жителів афганської столиці кажуть, що ці атаки ніяк не вплинуть на вибори. Хоча, скажімо, Фероз Хан, який сам пережив прямий удар ракети на його дім, каже, що ця атака нагадала йому трагічні 90-ті, коли в Кабулі загинули тисячі громадян. «Якщо таке буде тривати й надалі, то ніхто не піде на вибори, – зазначає він. – За кого ми мусимо голосувати? Сьогодні ракета впала на мій дім, завтра на інший, ніхто не знає... Чому ми маємо голосувати? Такий розвиток подій змусить нас знову покидати країну».

Таліби запускали ракети примітивним способом і навмання

Ракетна атака здійснювалася з населеного пункту Дех Сабз, що по сусідству з північно-східними передмістями Кабула. Речник міністерства внутрішніх справ повідомив, що поліція запобігла запускові 9-ї ракети, розрядивши її стартовий механізм, виготовлений талібами вручну, за допомогою дешевого годинника з батарейкою і запалом. Саморобні пускові установки для ракет були зроблені з дерев’яних держаків застромлених у землю і скерованих у приблизному напрямку. Партизани не могли керувати ракетами, бо втікали відразу ж після пуску стартового запалу, боячись, що їх захопить поліція.

Афганістан за минулі два тижні охопила хвиля насильства, включно з низкою нападів і засідок, направлених на кандидатів у президенти. У понеділок вибух у раніше спокійному торговому місті Гераті, на заході країни, забрав життя щонайменше 12 осіб.

Нинішній президент Афганістану Хамід Карзай лідирує серед понад 40 кандидатів на посаду глави держави. Нинішні вибори мали б також продемонструвати значний прогрес у зусиллях міжнародного військового контингенту щодо гарантування безпеки і демократії в Афганістані. Більше аніж 100 тисяч вояків сил НАТО, включно з понад 60-ма тисячами американців, діють проти партизанів «Талібану». Лише за липень, рекордний за втратами місяць для міжнародних сил із 2001 року, було вбито понад 80 іноземних вояків.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG