Доступність посилання

ТОП новини
12 Грудень 2018, Київ 05:05

Грузинський блоґґер став всесвітньо відомим, дякуючи російським кібератакам


Ґіоргій Джахая – автор блоґу під назвою «Сухумі, війна і біль»

Прага – Грузинський блоґґер, автор власної сторінки в інтернеті, потрапив у заголовки світових видань, коли кібератака на його блоґ 6 серпня завдала шкоди мільйонам читачів у «Фейсбуку», «ЛайвЖурналі» і користувачам «Твіттера» у всьому світі. Сам автор грузинського блоґу під назвою «Сухумі, війна і біль» вважає, що його атакували російські хакери, які й не підозрювали про наслідки цього.

34-річний викладач економіки з Тбілісі Ґіоргій Джахая каже, що коли починав писати про п’ятиденну війну в Грузії, він уже тоді зазнавав багатьох нападів хакерів. Він стверджує, що фінальна атака сталася безпосередньо перед тим, як до першої річниці російсько-грузинської війни він збирався викласти на своєму блозі, хто саме був ініціатором початку цієї війни і хто її реалізував. Джахая висловлює переконання, що це здійснили російські спецслужби.

«Після війни я розпочав досліджувати ці події. Упродовж тижня (перед атакою 6 серпня) я видав хронологію того, що відбувалося напередодні війни, – зазначає Ґіоргій Джахая. – Я збирався зробити сторінку на 7 серпня, де пояснюю, як війна дійсно починалася – хто стріляв першим. І тут мій блоґ атакували».

Неполадки на блозі Джакаї переросли в одну із найбільш відомих у світі онлайн-атак. Хакери, організовуючи зрив обслуговування нападом на блоґ, заповнювали міжнародні сервери «інформаційним непотребом», «сміттям». Атака була настільки масштабною, що зашкодила мільйонам користувачів на «Фейсбуку», «ЛайвЖурналі» і заблокувала малі блоґи «Твіттера» на кілька годин.

Це принесло миттєву славу блоґу «Сухумі, війна і біль» та його автору. «Cyxymu» – латинізована кирилична назва столиці Абхазії, звідки родом Ґіоргій Джахая. Він пережив ту ж долю, що й сотні тисяч біженців Абхазії, Південної Осетії і почав свій блоґ чотири роки тому з метою контактувати з іншими жертвами війни і поневірянь.

Характер блоґу Джахаї змінила 5-денна війна

Стиль блоґу «Сухумі, війна і біль» драматично змінився у серпні 2008 року, після того, як російські хакери блокували урядові мережі Грузії, сайти грузинських ЗМІ.

«Якщо ви пам’ятаєте, коли війна розпочалася, російські хакери блокували всі урядові та інформаційні мережі. Люди дуже потерпали без інформації, – каже Ґіоргій Джахая. – Таким чином я намагався писати про те, що відбулося у цій війні. Навіть «Вашингтон пост» згадувала мене у той час. Вони повідомили, що я був перший, хто інформував про вторгнення російських військ у Сухумі після укладення перемир’я, що було явним порушенням».

Хоча й професіонали з розробки мереж та блоґів вважають, що кібератаки не потребують спеціальної організації і сумніваються в тому, що російські спецслужби атакували блоґ Джахаї, все ж нинішня увага до блоґу «Сухумі, війна і біль» повчальна. Бо у більшості випадків хакери атакують блоґґерів, щоб образити їх, або й навіть знищити. А тут вийшло все навпаки: «Сухумі…» став всесвітньо відомим блоґом внаслідок атаки хакерів. І Ґіоргій Джахая, користуючись славою, вже почав розширювати свій проект. Кількість відвідувачів його блоґу зросла нині до десятків тисяч.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG