Доступність посилання

ТОП новини
25 Травень 2019, Київ 08:21

Чергове місце зустрічі Тимошенко та Путіна – Гданськ


Архівна фотографія. Юлія Тимошенко і Володимир Путін. Москва, 29 квітня 2009 р.

Київ – Юлія Тимошенко та Володимир Путін зустрінуться. Це станеться у вівторок у польському Гданську, куди прем’єри прибудуть, щоб взяти участь у заходах, присвячених 70-річчю початку Другої світової війни. Чи вдасться Тимошенко та Путіну зняти напругу в українсько-російських відносинах, яка останнім часом продовжує наростати?

Однією із головних тем, які обговорюватимуть Юлія Тимошенко та Володимир Путін, вже традиційно стане газ. За словами радника українського прем’єра Олександра Гудими, Юлія Тимошенко намагатиметься переконати Володимира Путіна щодо скорочення законтрактованих обсягів газу, прописаних у зимовому контракті.

«Прем’єр-міністр заявила, що на наступний рік Україна, виконуючи програму радикального скорочення споживання газу, намагатиметься погодити з Росією зменшення споживання з цьогорічної суми в 33 мільярди до 25 мільярдів кубів. Для України це виживання, тому що наступного року газ може бути дорожчим, ніж він є сьогодні. Це буде дійсно ключова тема у розмові між нашими прем’єр-міністрами», – зазначив Олександр Гудима в інтерв’ю Радіо Свобода.

Ціна скорочення обсягів газу

У той час, коли Юлія Тимошенко намагатиметься вмовити Володимира Путіна скоротити законтрактовані обсяги газу, він наполягатиме на питанні щодо можливої участі Росії у модернізації української газотранспортної системи, вважає російський експерт Станіслав Белковський. Тож, зважаючи на складність завдань, що їх ставлять перед собою керівники українського та російського урядів, під час польської зустрічі їм навряд чи вдасться досягти конкретних домовленостей щодо цього.

«У стратегічному сенсі Україна не може відмовитися від головних принципів брюссельської декларації щодо модернізації ГТС, – говорить Белковський. – З іншого боку, Володимир Путін також не може відмовитися від своїх спроб включити «Газпром» у число тих, хто буде модернізувати українську ГТС і керувати нею. І тут 100-відсоткового компромісу вже бути не може. Тому, я вважаю, що будуть, такі собі, ритуальні танці, і спроби домовитися хоча б у чомусь».

Від домовленостей Тимошенко та Путіна напруга не спаде

«На тлі поганих відносин між Президентами Віктором Ющенком та Дмитром Медведєвим, взаємини по лінії прем’єрів виглядають набагато кращими», зазначає український політолог Андрій Єрмолаєв. І, хоча Тимошенко та Путіну навряд чи зараз вдасться зняти напругу в стосунках між Києвом та Москвою, вони домовлятимуться на довгострокову перспективу. Зустріч у Гданську, вважає Єрмолаєв, стане транзитною, яка має підготувати ґрунт перед самітом урядів СНД, що має пройти восени в українському Криму.

«Вже у листопаді відбудеться черговий саміт урядів СНД на теренах України, в Ялті. Цей захід здавався б взагалі неможливим, якщо виходити з перепалки Медведєва та Ющенка. Але він є логічним, якщо розглядати, що лінія українського уряду сприймається позитивно у Москві – зазначає український експерт. – Тому цю зустріч, я розглядаю, як транзитну, яка пов’язана із системою довгострокових кроків, в основі яких координація дій російського керівництва і частини українського».

Ще одним питанням, яке у Польщі обговорюватимуть Тимошенко та Путін стане перспектива приватизації українських підприємств російськими бізнесменами, припускає Станіслав Белковський. Це стосуватиметься, передовсім, «Укртелекому» та Одеського припортового заводу. Конкурс із продажу останнього, запланований на вересень. Відтак, на думку експерта, за певні поступки у газовій сфері Володимир Путін намагатиметься виторгувати в Юлії Тимошенко обіцянки, які можуть бути реалізовані ще до президентських виборів в Україні.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG