Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 15:06

Україна за кошти Британії збудує сховище для радіоактивних відходів


Київ – Україна отримає від Британії 29 млн. грн. на побудову сховища для відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання. Проект планують реалізувати до 2011 року.

Міністр МНС Володимир Шандра та Посол Великобританії Лі Тернер підписали Меморандум про взаєморозуміння в рамках проекту щодо централізованого зберігання відпрацьованих радіаційних відходів.

Сховище – винятково для українських ВДІВ

Метою підписаного меморандуму є забезпечення фінансування британською стороною сховища для відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання (ВДІВ). Міністр з питань надзвичайних ситуацій Володимир Шандра зазначив, що сховище створять на території комплексу «Вектор» поблизу Чорнобильської АЕС.

«Хочу наголосити, мова йде винятково про зберігання українських джерел іонізуючого випромінювання», – наголосив міністр, додавши, що українським законодавством заборонено завозити радіоактивні відходи з інших держав.

За словами британського посла Лі Тернера, Об’єднане королівство виділить для проекту 2,2 млн. фунтів. Створення сховища заплановано до 2011 року. «За нашими оцінками, на території України подібних відпрацьованих джерел понад 400 тисяч. Цей проект важливий не лише для України, а й для Європи в цілому», – наголосив посол.

Володимир Шандра додав, що створення сховища дасть змогу вилучити з регіонів України радіоактивні відходи та загалом покращити стан радіаційної безпеки в Україні.

Чому Британія?

Меморандум реалізовуватиметься у рамках британської програми «Зменшення глобальної загрози», мета якої – зокрема зменшення ризиків розповсюдження небезпечних радіоактивних матеріалів.

Нині Британія є одним із найбільших вкладників до міжнародного Чорнобильського фонду «Укриття» та Рахунку ядерної безпеки, які фінансують проекти міжнародної технічної допомоги на майданчику Чорнобильської АЕС. Внесок Британії до «Укриття» - майже 48 млн. євро, до РЯБ – понад 40 млн. євро.

У липні 2007 року Європейський банк реконструкції та розвитку повідомив, що виділить Україні 3,5 млн. євро на проведення незалежної оцінки безпеки проектів будівництва сухих сховищ відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП-2) і заводу з переробки рідких ядерних відходів на Державному спеціалізованому підприємстві «Чорнобильська атомна електростанція».

У серпні 2007 року ЄБРР виділив грант Україні 368 млн. євро на реалізацію чорнобильських програм. Ці кошти мали бути спрямовані на будівництво нового конфайнмента, а також на введення в експлуатацію заводу з переробки рідких радіоактивних відходів і на завершення проекту ССВЯП-2.

(Київ – Прага)
XS
SM
MD
LG