Доступність посилання

ТОП новини

Захист Грузією своїх морських кордонів подобається не всім


Іноземне судно, яке затримала грузинська берегова охорона

Прага – Намагання Грузії домогтися дотримання її законів і морських кордонів на абхазькій ділянці викликало «війну» (поки що слів) між Тбілісі й фактичною владою сепаратистської Абхазії. До нарощування напруженості додали своє слово і з Росії. Натомість у ЄС усі сторони нового конфлікту закликають до стриманості.

У разі нападу абхазьких сепаратистів на грузинських моряків Грузія звернеться до міжнародних організацій, а також уживе «всіх заходів», попередив у середу віце-прем’єр і держміністр із реінтеграції Грузії Темурі Якобашвілі. Яких саме заходів, він не уточнив.

Так чільний грузинський урядовець зреагував на заяву цього ж дня президента фактичної влади сепаратистського грузинського регіону Абхазії Сергія Багапша, що той віддав наказ «знищувати грузинські кораблі, які порушуватимуть морський кордон Абхазії».

А в Міністерстві закордонних справ Грузії заяви фактичного абхазького лідера навіть не стали коментувати. Міністр Григол Вашадзе заявив, що це зроблять інші установи: «Заяви Багапша прокоментують Генеральна прокуратура, Міністерство внутрішніх справ і Міністерство юстиції. Кримінальний злочинець повинен сидіти в тюрмі, і він обов’язково буде в тюрмі».

Грузія береться за свої права

Грузія, як і вся міжнародна спільнота, за винятком Росії та Нікарагуа, незмінно вважає Абхазію й Південну Осетію частинами грузинської території. Тбілісі до того ж вважає ці регіони окупованими Росією, яка тримає там свої війська. А нині чинне грузинське кримінальне законодавство, зокрема, забороняє іноземцям перебувати на цих окупованих територіях.

Останнім часом Грузія почала втілювати свої закони й вимагати дотримання своїх кордонів. Від початку року грузинська берегова охорона затримала вже чотири іноземні судна, які всупереч цим нормам ішли до Абхазії чи з Абхазії.

У понеділок капітана одного з цих суден, громадянина Туреччини, суд у Грузії засудив на 24 роки ув’язнення за порушення правил в’їзду на окуповані території і за порушення митних правил в особливо великих обсягах. Саме судно і його вантаж, майже 3 тисячі тонн бензину й дизпалива, суд постановив конфіскувати на користь грузинської держави.

Росія може втрутитись, Абхазія думає впоратися сама

«Адекватну відповідь» Грузії фактична влада Абхазії обіцяла ще в серпні, коли були затримані відразу два судна упродовж кількох днів. А наприкінці серпня до суперечки долучилися й представники Росії. Заступник керівника Прикордонної служби Федеральної служби безпеки Росії генерал-лейтенант Євген Інчин заявив, що російська берегова охорона допоможе абхазцям захищати судна від грузинських прикордонників.

У Тбілісі відразу ж наголосили, що такі ймовірні дії Росії вважатимуть за піратство. А у вівторок МЗС Грузії висловило рішучий протест проти цих заяв російської сторони, які воно назвало провокаційними. Тбілісі попередив, що в разі намагань Москви втрутитися в затримання суден-порушників Грузія використає всі можливі правові й політичні можливості для захисту своїх суверенних прав і припинення російського свавілля.

На такому тлі фактичний абхазький керівник Сергій Багапш у середу спеціально наголосив, що не залучатиме російські кораблі до виконання своєї погрози «знищувати» кораблі грузинські. За його словами, це зроблять військово-морські сили самої Абхазії.

Які саме сили Багапш мав на увазі, достеменно не відомо. Раніше повідомляли, що Абхазія має в своєму «флоті» лише кілька суден, сяк-так переобладнаних із цивільних і озброєних.Не виключають, що сепаратисти вже могли отримати щось більш боєздатне від Росії.

Росія ж тим часом почала будувати в порту Очамчирі на абхазькому узбережжі пункт базування для свого Чорноморського флоту. За словами російських командувачів, там мають розташувати тільки незначну частину кораблів. Зате після поглиблення дна туди зможуть заходити і великі бойові кораблі.

Наразі ж, як виглядає, Очамчирським портом можуть користуватися лише відносно малі кораблі. Чи є серед них кораблі чи катери Чорноморського флоту, офіційно не повідомляють.

ЄС непокоїться й нагадує

Відтак Спостережна місія Європейського Союзу в Грузії – єдина міжнародна місія, роботу якої не змогла цілком заблокувати Росія – висловила стурбованість такими заявами всіх сторін.

У заяві Місії в середу і владу Грузії, і збройні сили Росії, і фактичну владу Абхазії закликано утримуватися від слів і дій, які можуть посилити напруженість.

Місія пропонує обговорити справу з порушеннями морських кордонів Грузії на найближчому засіданні спеціального органу, Механізму відвернення інцидентів і реагування на них, яке має відбутися 8 вересня.

При цьому Місія вкотре повторила, що позиція ЄС щодо територіальної цілісності Грузії залишається незмінною.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG