Доступність посилання

ТОП новини

Прем’єрам Угорщини і Словаччини вдалося зняти політичне напруження


Чоловік витирає сльози під час протесту в Будапешті під посольством Словаччини проти ухвалених словацьким парламентом доповнень до закону про мови нацменшин. 1 вересня 2009 р.

Угорщина – Зустріч глав урядів Угорщини і Словаччини 10 вересня у прикордонному місті Сечень завершилася підписанням спільної заяви з 11 пунктів. Сторони засудили прояви екстремізму у своїх країнах на націоналістичному ґрунті і визнали пріоритет європейських цінностей. Замирення сусідів, а це має проявитися у спільних культурологічних, освітніх, господарських та суспільних заходах, котрі проводитимуть на принципах ОБСЄ і за участю представників цієї організації.

Зустріч у північноугорському місті Сечень, що неподалік словацького кордону, затягнулася в четвер до вечора. Але прем’єр-міністри двох сусідніх країн – Угорщини Ґордон Байнаї і Словаччини Роберт Фіцо – зробили заяву у дусі примирення і добросусідства. Не здійснилися прогнози скептиків щодо того, що сторони не зможуть подолати бар’єр взаємних претензії одна до одної, котрі накопичилися за останні два роки.

В Угорщині низка аналітиків веде мову про своєрідну політичну нічию між двома гравцями. Хоча є, звісно, і різка критика правих партій, які незадоволені недостатньою рішучістю позиції офіційного Будапешта на минулих переговорах.

Важкі кроки назустріч

Прем’єр-міністр Угорщини Ґордон Байнаї, зачитуючи пункт за пунктом усі 11 положень спільного комюніке, сказав, що партнери шкодують, що 21 серпня цього року словацька сторона не пропустила через кордон угорського президента Ласла Шойома на відкриття пам’ятника королю угрів Іштвану в словацькому місті Комарно, а також, що обидва уряди засуджують прояви екстремізму у своїх країнах. Ґордон Байнаї нагадав, що напруження у двосторонніх взаєминах посилилося через ухвалу словацьким парламентом доповнень до закону про мови нацменшин, що, на думку Будапешта, дискримінує півмільйонну угорську меншину у сусідній країні. «Цей закон, який вже давно існує у Словаччині, зрушив чутливу рівновагу між законом про мови для етнічних громад і законом про захист державної мови», – зазначив Байнаї.

Словацький прем’єр Роберт Фіцо, однак, переконаний, що модифікований закон не потрібно змінювати. Натомість він пропонує подивитися, чи відновить цей законодавчий акт у Словаччині упродовж одного року втрачену суспільну рівновагу між угорською меншиною і титульною нацією. Разом з тим Роберт Фіцо дав публічні гарантії того, що цей закон не буде порушувати права нацменшин у Словаччині.

Хто насправді має захистити національні інтереси?

Віктор Орбан, голова найбільшої опозиційної партії Угорщини, республіканської, переконаний, що виступ Євросоюзу на боці Угорщини в цьому тривалому конфлікті не може замінити собою чіткої і ясної відповіді Будапешта тим у Словаччині, хто наніс образу угорцям. «Нині Угорщина видається настільки слабкою країною в оточенні інших держав, з якою можна робити все, що завгодно, глузувати з неї. Адже некоректно обійшлися з нашим президентом, а в його особі і з громадянами Угорщини, взявши їх на кпини», – заявив правий угорський політик.

Політолог Іштван Штумпф, говорячи про причину поступливості словацької сторони на переговорах у місті Сечень, зазначив: «На зустрічі було видно, як словацький партнер боїться європейських інституцій та громадської думки в країнах Євросоюзу. Роберт Фіцо обурений, постійно звинувачує інших, що навколо цього питання багато брехливих спекуляцій. Він хотів винести цю розмову на рівень двосторонніх переговорних стосунків, звести її до рівня другорядної, а не такої, що суперечить європейським нормам...»

(Угорщина – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG