Доступність посилання

ТОП новини

Росія: Якщо ЄС втручатиметься у наші стосунки з Україною, то матиме все більші газові проблеми (європейська преса)


Прага – Європейські експерти продовжують аналізувати проблеми енергетичної безпеки Європи у зв’язку із все більшим використанням Росією постачання її газу європейцям у політичних цілях. Оглядачі відзначають, що останні часом відомі російські політики закликають Європу не втручатися у справи України та Грузії і визнати ближнє зарубіжжя Росії саме сферою її впливу. Впливові європейські газети також вважають, що доля української компанії «Нафтогаз» у руках її інвесторів, котрі можуть заблокувати спроби реструктуризації боргів «Нафтогазу».

Британська «Дейлі Телеґраф» оприлюднила великий аналітичний матеріал свого оглядача Адріана Блюмфелда, який вважає, що реалізація європейського газового проекту «Набукко» до 2014 року «навчить росіян, що енергетична агресія не завжди буває кращою політикою». Автор також наголошує, що нападки Росії на «Набукко» ще раз підтверджують її намагання «накинути на шию Європі енергетичний зашморг». Блюмфелд вказує на те, як Росія «не соромилася використовувати свою енергію, щоб досягнути політичних цілей в Україні, Білорусі, інших країнах «близького зарубіжжя», щоб тільки зміцнити тут свій вплив». Британський експерт також відзначає, що такі країни, як Франція, Німеччина та Італія «в різній мірі» стали на позицію так званої «пріоритетності Росії» у їхній зовнішній політиці і таким чином «дистанціювалися від колишніх радянських республік, котрі прагнуть інтегруватися на Захід». І тут вирішальну роль відіграла енергетична потужність Росії та страх згаданих держав тривожити Росію саме у болючих для неї питаннях, відзначає Адріан Блюмфелд на сторінках «Дейлі Телеґраф». Цей експерт також додає, що «Франція і Німеччина виступили проти амбіційних планів Грузії та України вступити минулого року до НАТО, а німецький канцлер Анґела Меркель наклала вето на пропозицію ЄС спростити візовий режим для безпосередніх сусідів Росії». Згадана газета також наводить думки західних експертів про те, що «Франція, Німеччина і навіть Італія стали привілейованими партнерами Росії, особливо в енергетиці, і тому вони не бажають піддавати небезпеці ці стосунки тіснішими контактами з меншими і біднішими державами». Один із експертів з Брюсселя навіть сказав «Дейлі Телеґраф»: «Росія сміється над нами, тому що ми розколоті. Чи потребуємо ми енергії, чи ширшої торгівлі, чи ще чогось, ми маємо бути єдині. Ви ж не можете, наприклад, прикидатися дурником, що «Північний потік» лише економічна проблема, яка не зачіпає Польщу». А Росія, як пише Адріан Блюмфелд, все впевненіше активізується на цьому фронті і переконує ЄС, що вона діятиме як надійний гарант енергетичної безпеки Європи. Експерт тут же цитує відомого російського політика і законодавця Сергія Маркова, який заявляє від імені Росії, що Європа має погодитися на «російські сфери впливу поблизу її кордонів і «не втручатися у стосунки Москви з Україною та Грузією, бо тоді ЄС матиме всі більші газові проблеми».

Впливова лондонська «Файненшел Таймз» інформує, що доля українського енергетичного гіганта – «Нафтогазу», який має проблеми з виплатами по фінансових зобов’язаннях власникам його євробондів, тепер у руках цих інвесторів. Газета також наголошує, що, не зважаючи на гарантійні запевнення українського уряду і намагання все ж реструктуризувати борги «Нафтогазу», «не зрозуміло, чи погодяться з цими пропозиціями компанії-власники євробондів, чи ж змусять «Нафтогаз» платити тепер згідно із зобов’язаннями». Чимало аналітиків, як зауважує «Файненшел Таймз», «стверджують, що «Нафтогаз» має досить ресурсів щоб оплатити назрілий платіж і розглядають останній крок компанії, як спробу змусити інвесторів погодитися на реструктуризацію». Лондонська газета також інформує, що російська група інвесторів «Нафтогазу», які погрожували заблокувати процес планованої нині реструктуризації, повідомила що вона «вивчала» пропозиції. Тут також йдеться про те, що для успішного блокування намірів «Нафтогазу», перенести погашення боргів на новий п’ятирічний термін, згаданим російським інвесторам необхідно мати підтримку 25 відсотків власників євробондів. «Файненшел Таймз» також зауважує, що «внутрішня політична ситуація в Україні також може вплинути на плани реструктуризації «Нафтогазу», бо євробонди, як вважають, належать змішаним групам хедж-фондів та впливових українсько-російських магнатів. Деякі з останніх можуть намагатися блокувати процес реструктуризації, щоб нашкодити Юлії Тимошенко, нинішньому главі уряду України», – резюмує впливова лондонська газета.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG