Доступність посилання

ТОП новини

Альтернативні джерела опалення: оптимізм уряду і песимізм практиків


Маємо, але не використовуємо...

Київ – Україна зможе повністю забезпечити себе теплом за рахунок власного газу, вугілля, електроенергії та рослинних відходів, заявив міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко. Це передбачає проект Державної програми модернізації комунальної енергетики. Окремі міста вже почали модернізацію. Проте експерти вважають, що найближчими роками цю програму реалізовано не буде. А керівники енергоощадних котелень, які вже діють, скаржаться на тиск із боку влади.

Міська влада Миргорода Полтавської області разом із чеськими технологами підготувала проект системи альтернативного теплозабезпечення, яка споживатиме утричі менше газу і навіть вироблятиме додаткову електроенергію. За проектом, третину тепла для міста даватиме спалювання соломи та гілок після обрізки міських дерев, ще третину – надлишкова електроенергія, яку місто має у нічний час.

«Загальна схема для Миргорода – це кілька котелень на альтернативному паливі, які до того ж вироблятимуть електроенергію для населення та комунальних потреб», – розповідає заступник міського голови Миргорода Анатолій Богиня.

За його словами, на таке переобладнання миргородської тепломережі потрібно близько 20 мільйонів гривень, але в результаті миргородці будуть менше платити за тепло та світло. До того ж Міністерство житлово-комунального господарства вже готове надати потрібні кошти.

Енергетична стратегія: «Гріємося тим, що маємо!»

Кожен регіон України має розробити власну програму теплозабезпечення, яка передбачає використання найбільш доступних для кожної місцевості видів палива. Про це йдеться у проекті Програми модернізації комунальної енергетики України, який уряд має розглянути за два тижні.

Подібна стратегія є запорукою енергетичної незалежності України, говорить міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко.

«Тільки в диверсифікації – шлях до енергетичної незалежності. Бо запаси природного газу у світі обмежені. Є країни, де газ для домашніх господарств уже коштує 400–600 євро за 1000 кубів. Це світова тенденція, так буде і в Україні», – каже міністр.

Олексій Кучеренко вважає, що наближення ціни на газ в Україні до світової найбільше сприятиме розвиткові альтернативних джерел теплопостачання. До того ж, це зменшить навантаження на бюджет, у якому досі закладена компенсація різниці вартості газу для комунальних підприємств. Але це не викличе соціальної напруженості, оскільки, за словами міністра, Україні має вистачати на комунальні потреби на рік 12 мільярдів кубометрів газу власного видобутку, якщо котельні працюватимуть на іншому паливі.

Газ мають поступово замінювати більш перспективні в українських умовах джерела теплопостачання: це надлишки електроенергії, солома, біогаз зі сміттєзвалищ і вугілля, покладів якого країні вистачить на півтисячоліття, вважає міністр палива та енергетики Юрій Продан.

«Заміщення газу вугіллям уже триває. Всі наші теплоелектростанції, енергогенерувальні компанії споживають вугілля, крім теплоелектроцентралей у містах, які працюють на газі», – каже міністр.

Влада на місцях блокує енергозбереження – тепловиробники


Однак, попри оптимістичні заяви урядовців, конкретні енергоощадні ініціативи в українських містах і селищах подекуди блокує сама ж місцева влада.

Олексій Тихонов, комерційний директор когенераційної станції у місті Бровари, яка не працює вже другий місяць, наприклад, розповідає, що його когенераційна станція забезпечувала потреби підприємств, доки в них не почалися економічні труднощі та зменшення виробництва.

«Ми могли б забезпечити Броварам 20 відсотків економії на теплопостачанні та електроенергії, оскільки наша котельня удвічі економніша за комунальні. Ми пропонували місту тепло за нижчими цінами, але міськвиконком відмовився», – скаржиться представник когенераційної станції.

Олексій Тихонов не втрачає надії поновити роботу станції, для чого вже звернувся по допомогу до Кабінету Міністрів.

Газ? Солома? Вибори!

Урядові ініціативи щодо енергозбереження корисні, але в нинішніх умовах практично нездійсненні, вважає провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

«Це потрібний і корисний напрямок, але його неможливо реалізувати за 1–2 роки. У Європі частка альтернативних різновидів палива сягає 10–12 відсотків», – нагадує експерт.

А ще Володимир Омельченко наголошує: «Увага до цієї теми викликана передвиборним станом. І боюся, що після виборів про це забудуть, як траплялося й раніше».

Експерт до того ж відзначає деякі суперечності в урядовій енергетичній стратегії. Зокрема, попри заяви про розвиток альтернативної енергетики, Мінпаливенерго вкладає кошти в добудову газогонів у сільській місцевості, що призведе до ще мільйона нових споживачів газу. Міністр палива та енергетики Юрій Продан заявляє, що треба добудувати 446 таких газогонів, із яких більш ніж 90 мають запустити вже до початку листопада.

За словами Володимира Омельченка, кошти, передбачені на газотранспортне будівництво, доречніше було б витрачати на котельні та індивідуальні установки зі спалювання біомаси, які в невеличких населених пунктах є найбільш ефективними.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG