Доступність посилання

ТОП новини
01 жовтня 2020, Київ 16:29

Бабин Яр: символ Голокосту чи шмат недешевої землі?


Київ – Нині Україна вшановує 68 річницю трагедії Бабиного Яру. А напередодні Бабин Яр опинився у центрі скандалу, пов’язаного з рішенням Київради включити цю територію у програму побудови готелів до ЄВРО - 2012. Щоправда, київський мер це рішення відмінив, але новина обійшла світові ЗМІ і добряче зіпсувала імідж столиці України: адже Бабин Яр – один із символів Голокосту.

Протести єврейської громади, української інтелігенції, політиків і науковців з інших держав призвели до того, що мер Києва скористався правом «вето» на рішення депутатів. Його прес-служба з цього приводу заявила, що міська державна адміністрація та її голова Леонід Черновецький виключають можливість будівництва готелю на території меморіального комплексу «Бабин Яр», який є національною святинею України.

Нині в Бабиному Ярі є 7 різних пам‘ятних знаків. Але ще радянський тоталітаризм зробив – той телецентр стоїть на місці українського, мусульманського та юдейського цвинтарів.


Але це місце не лише символ Голокосту, а й земля, фактично не захищена від сучасних ділків. Втім, і мови про це не було б, якби не бездіяльність влади різних рівнів, – вважає директор Українського центру історії Голокосту Анатолій Подольський.

«Це результат бездіяльності української влади за 18 років. Якщо б був створений реальний меморіал, то знали б уже всі, включно з нашими чиновниками і ділками, що це меморіальна зона. Нині в Бабиному Яру є 7 різних пам‘ятних знаків. Але ще радянський тоталітаризм зробив – той телецентр стоїть на місці українського, мусульманського та юдейського цвинтарів. А вже Україна за часів суверенності побудувала там метро. Незважаючи на те, що 2006 року було оголошено, що це меморіал, але це лише папір», – каже Анатолій Подольський.

Заступник директора Українського інституту національної пам’яті Владислав Верстюк вважає, що Бабин Яр можна зберегти від забудови у разі, якщо місто передасть землю однойменному Національному заповіднику. Рішення про його створення ухвалено ще три роки тому, але досі справа не зрушила з місця, – каже професор Верстюк: «Тоді ми точно будемо знати, що на території заповідника будь-яке будівництво, не пов‘язане з меморіальними заходами, неможливе. Якщо цього не станеться – а поки що цього не сталось – звичайно, такі ризики будуть існувати».

За словами одного з чільників єврейської громади України Іллі Левітаса, скандал довкола Бабиного Яру висвітлив ще одну проблему: відсутність у нинішньої влади моральності. А у суспільства – деформацію суспільної пам’яті, порушення зв’язку між поколіннями. І стосується це не лише Києва, а України у цілому.

Україна не допустить осквернення Бабиного Яру – Ющенко

Президент Вiктор Ющенко у зверненнi з нагоди 68-х роковин трагедiї Бабиного Яру запевнив, що українська держава не допустить «будь-якого осквернення пам’ятi спiввiтчизникiв i пiклуватиметься про належний захист мiсця їхнього вiчного спокою».

«За неповнi два роки нацистського терору Бабин Яр перетворився на величезну братську могилу, в якiй знищено понад сто тисяч наших спiввiтчизникiв – євреїв, ромiв, українцiв, росiян та представникiв iнших народiв. Тут похованi вiйськовополоненi, радянськi пiдпiльники та члени Органiзацiї українських нацiоналiстiв, тисячi мужнiх патрiотiв, якi чинили опiр загарбникові», – йдеться в зверненні Президента, розміщеному на офіційному сайті глави держави.

За словами Ющенка, український народ «рiшуче й категорично вiдкидає будь-якi прояви й рецидиви тоталiтарної iдеологiї, ксенофобiї, антисемiтизму, зневаги до людського життя й гідності».

17 вересня Київрада затвердила схему розміщення готелів із прогнозом будівництва 255 готелів до 2020 року. Схема допускає будівництво готелю на вулиці Мельникова, 52-54, тобто поруч із меморіальним комплексом.

Водночас мер Києва Леонід Черновецький заявив, що будівництва готелю на території Бабиного Яру не буде.

В урядi iнформацiю про нiбито намiр побудувати в Бабиному Яру готель у рамках програми з пiдготовки до Євро-2012 назвали провокацiєю.

(Київ – Прага)

Дивитись коментарі (1)

XS
SM
MD
LG