Доступність посилання

ТОП новини

Україна може втратити контроль над енергетичними активами


Андрій Єрмолаєв.

Київ – Україна дедалі більше зав’язає в газових контрактах, підписаних із російською стороною цієї зими. Періодично з вуст російських чиновників лунають заяви або про неплатоспроможність України, або про те, що у неї досить коштів, щоб купувати законтрактований газ у повному обсязі. До того ж, відповідно до нинішніх контрактів, сьогодні всі карти у руках Росії. Чим загрожує нинішня ситуація, Радіо Свобода запитало у політичного експерта Андрія Єрмолаєва.

– Наразі українська сторона не відбирає російський газ у повному обсязі. Попри те, що російські чиновники заявляли, що штрафних санкцій не буде, юридичні підстави для цього у Москви є. Чи не є це міною уповільненої дії, яка може спрацювати уже традиційно, під новий рік, якраз перед президентськими виборами в Україні?

– Цю проблему потрібно розглядати не лише з точки зору волі Москви, а й з точки зору досить суперечливої лінії Києва. Україна, не виконуючи взятих на себе зобов’язань по обсягах газу, покладається на волю Божу, і на волю Москви. На сьогодні нам Путін з барського плеча подарував шанс не витрачати кошти на невибрані обсяги. У мене запитання, чому підписували обсяг, і свідомо йдуть на його скорочення, ставлячи під ризик країну? Мене все більше дивує політика Києва, а не Москви. Це капкан, у який грають дві сторони: і мисливець, і жертва.

– Для чого було підписувати контракти, знаючи, що такі обсяги газу Україні не потрібні?

– У 90-ті роки у бізнесі була надзвичайно популярна схема. В умовах приватизації для того, щоб занизити вартість об’єкту, він доводився до стану банкрутства, або фінансових загроз, знижувалася його ринкова вартість, а на цій підставі об’єкт оцінювався зовсім по іншому. Я не виключаю, що вся ця гра навколо українських газотранспортних активів, зрештою, завершиться тим, що їхня капіталізація суттєво знизиться. А об’єктивна реальність підштовхуватиме до постановки питання про корпоратизацію та приватизацію. До речі, якщо рік тому урядовці били себе у груди, що не допустять приватизації ГТС, то на останніх самітах, зокрема, у Ялті, від керівників уряду прозвучали обережні нотки про можливість розвитку ринкових механізмів щодо управління ГТС.

– Тобто, на Вашу думку, українська труба під загрозою?


– Питання не в самій трубі. Та система, яка була вибудована для контролю за національними активами, була головним подразником нашого північного сусіда. Ми бачимо, що у підсумку все зводиться до того, чи зберігає Україна суверенний контроль за енергетичними активами чи вони вилущуються step by step. У цьому році діється багато дивного. Питання не лише у тому, що ми маємо дуже дивний контракт, але і в побічних наслідках контракту. Цього року ми фактично зруйнували хімічну галузь і суттєво підірвали позиції наших експортерів. Тут є ознаки дій в інтересах третьої сторони.

– Що це за третя сторона?

– Зовнішні лобісти, пов’язані із цими галузями. На хімічному ринку, на ринку металургії сьогодні, в умовах кризи, надгостра конкуренція. Тому вибивання таких конкурентів, як Україна, дуже цікавий процес.

– Все таки, повертаючись до зимових контрактів. За яких умов Москва погодиться на їхню зміну?

– Все залежатиме від того, яка влада в Україні буде сформована після президентських перегонів. Якщо українська влада буде толерантною до Росії, буде відкрита для переговорів і поступок, вигідних Росії, як в економічні, так і у політичній царинах, то, з барського плеча позиція Путіна зберігатиметься і надалі: працюємо за угодою, але не хвилюйтеся, ми не будемо застосовувати до вас санкцій. Якщо ж політика України буде більш амбітною, більш прагматичною, то нас чекає непроста ситуація.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG