Доступність посилання

ТОП новини
26 Квітень 2019, Київ 13:06

Петро Порошенко: міністр-компроміс


Петро Порошенко.

Київ – Верховна Рада затвердила Петра Порошенка міністром закордонних справ України. Майже всі політичні сили, представлені в парламенті, схвально оцінили якщо не персону Петра Порошенка, то сам факт призначення голови зовнішньополітичного відомства. Новопризначений міністр одразу відбув на саміт країн СНД до Кишинева і заявив про намір покращити відносини з Росією, куди два роки тому йому заборонили в’їзд.

Хоча Верховна Рада вирішила відкласти розгляд урядових призначень, для Петра Порошенка зробили виняток. Його призначення міністром закордонних справ підтримали фракції БЮТ, Блоку Литвина та більшість фракції «Наша Україна – Народна самооборона». Не підтримали: фракції Партії регіонів, Компартії та депутатська група «Єдиний центр». Соратники колишнього голови президентського секретаріату Віктора Балоги з ЄЦ заявили, що не підуть на «бартер із Президентом».

Проте навіть ті, хто не підтримав кандидатуру Петра Порошенка, задоволені тим, що в Україні з’явився міністр закордонних справ.

«Те, що сьогодні коаліція обрала міністра – це добре, – каже заступник голови фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. – Кого вони обрали – це предмет для дискусії».

Натомість перший заступник голови парламентського комітету у закордонних справах позафракційний Тарас Чорновіл вважає, що на час до президентських виборів Петро Порошенко є цілком прийнятним головою зовнішньополітичного відомства:

«У нас, нарешті, може запрацювати нормально Міністерство закордонних справ. Не було ж кому представити навіть позицію дипломатичного відомства щодо фінансових витрат. Як людина, яка не хоче створювати собі ворогів, особливо їх трішки поутворювавши в 2005 році, і навчилася з цього вилазити, Петро Порошенко не буде створювати зайвих конфліктів. І там, де інші особи робили скандальні якісь речі, буде їх згладжувати. Тому, думаю, наша політика стане трішки врівноваженішою і зваженішою», – заявив Тарас Чорновіл.

Компроміс між Президентом і Прем’єр-міністром

Петро Порошенко останнім часом обіймав посаду голови ради Нацбанку. Він відомий як бізнесмен, але має освіту економіста-міжнародника. Фігура Петра Порошенка виявилася компромісною для таких запеклих опонентів, якими є Президент Віктор Ющенко та Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.

Член парламентського комітету з питань євроінтеграції, депутат-бютівець Андрій Шкіль вважає, що головне, щоб міністр закордонних справ знаходив спільну мову з Президентом, який відповідає за зовнішню політику. «Думаю, що Петро Олексійович спрацюється і з прем’єром, адже наша фракція його підтримала», – зазначив Андрій Шкіль.

Перспектива компромісу з Росією

Вже після призначення, відповідаючи на запитання журналістів, Петро Порошенко заявив, що основний вектор української зовнішньої політики – європейський, а Росія є найважливішим стратегічним партнером.

У 2007 році Петра Порошенка не пустили до Росії, але цього року, за його словами, заборону скасували. Тепер його призначення російські політики розцінюють радше позитивно.

«Безумовно, Порошенко не виглядає одіозним, зашореним настільки, наскільки для нас виглядають Борис Тарасюк чи його наступник Володимир Огризко, – каже депутат Держдуми Росії, перший заступник голови комітету у справах СНД Костянтин Затулін. – Хоча в мене немає ніяких сумнівів, що як міністр він проводитиме політику свого Президента. Президента мають переобирати в січні, проте і за ці місяці пан Порошенко може щось зробити – небагато, бо основні висновки зроблено і підбито в листі Медвєдєва. З цієї колії важко вийти міністру закордонних справ. Але він може або додати до тієї конфронтації, яка складається між Росією та Україною, або може її пом’якшити», – каже Затулін.

Петро Порошенко через кілька годин після призначення відбув на саміт голів держав країн-учасниць СНД до Кишинева. Він пообіцяв: внутрішні розбіжності залишатимуться всередині країни.
  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG