Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 04:57

У країнах Балтії з пам’ятників радянської епохи створюють парки або роблять сувеніри


Бюсти Леніна і Сталіна на продаж в антикваріаті...

Рига – У Литві й Латвії пам’ятники радянської епохи вже перестали бути предметом ідеологічних суперечок. Монументи колишніх вождів знаходять притулок у так званих парках радянського періоду. До скульптурної радянської спадщини балтійці підходять з комерцією – пам’ятники продають, а вилучені кошті йдуть на благоустрій міст.

На початку 1990-х років у Литві багато пам’ятників радянського періоду було демонтовано і перевезено до селища Ґрутас, неподалік від відомого курорту Друскінінкай.

Литовський «парк тоталітаризму»

Місцевий бізнесмен Вілюмас Малінаускас вирішив надати цим пам’ятникам друге життя і створив тут «Grutas park». На території 20 гектарів експонуються сотні атрибутів радянського часу: скульптури й портрети політичних лідерів, агітаційні листівки, прапори, газети, книги, значки та одяг. Тут є вулиця Леніна і музей, побудований у стилі радянських будинків культури.

Можливо випадково, але парк радянського періоду Литви був відкритий 1 квітня 2001 року. Його володар став лауреатом Іґнобелівської премії світу – «за досягнення, які спочатку викликають сміх, а потім роздуми». За 8 років існування «Grutas park» став одним із головних туристичних об’єктів Литви. Його ще називають «парком тоталітаризму».

У Латвії місцева влада також планувала створити свій парк скульптур радянського і царського минулого. Однак проект відклали – криза. Одним із центральних експонатів парку мав би стати монумент Леніну, який стояв у центрі Риги. Правда, за час зберігання у вождя світового пролетаріату відламався палець, який указував шлях до світлого майбутнього.

Громадськість вирішили самотужки створювати музеї радянської скульптури. Зокрема мешканець латвійського міста Кулдіга Мейнарс Метеліс придбав три ленінських монументи і багато бюстів ідеологів комунізму. Він сподівається піти шляхом литовця Вілюмаса Малінаускаса, але створити вже латвійський парк радянського періоду.

Продали пам’ятник Леніну встановили нову систему освітлення міста

Інакше вирішили розпорядитися радянською монументальною спадщиною у містечку Прейлі. Місцева влада продала пам’ятник Леніна приватному колекціонерові-іноземцю, а за вилучені кошти встановили сучасну систему нічного освітлення вулиць міста.

А у латвійському місті Лієпая бронзовий пам’ятник Леніну переплавили і створили з нього 500 сувенірних дзвіночків. До дзвіночка з портретом Леніна та гербом міста додається сертифікат, що підтверджує ексклюзивність витвору. Кошти від продажу цих сувенірів ідуть на допомогу дітям-сиротам.

(Рига –Київ – Прага)

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG