Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 17:57

Держкорпорацій у Росії не буде?


Віталій Портников

Київ – Коли президент Росії Дмитро Медведєв вирішив з’ясувати питання про доцільність існування державних корпорацій і доручив цю місію генеральному прокурору Юрію Чайці та керівнику контрольного управління своєї адміністрації Костянтину Чуйченку, спостерігачі сприйняли це як своєрідну «розвідку боєм» у стосунках президента і прем’єра Російської Федерації.

Державні корпорації стали улюбленим дітищем колишнього російського президента, а нині чинного прем’єр-міністра Володимира Путіна. Коли Путін прийшов до влади, виявилося, що основні ресурси країни зосереджені в приватних руках. І не просто в приватних руках – мова йде насамперед про бізнесменів, близьких до сім’ї першого президента Росії Бориса Єльцина.

Головним завданням Путіна як нового президента Росії було забезпечити політичну та економічну безпеку попередника і його найближчого оточення. Із завданням Путін впорався – за весь час його правління єдиним олігархом, який позбувся майна і свободи, виявився Михайло Ходорковський. А Володимир Гусинський і Борис Березовський встигли вчасно залишити Росію. Позиції ж усіх інших олігархів до початку економічної кризи тільки посилювалися. Що ж залишалося Путіну?

Путіну залишалася держава. На державну власність бізнесмени єльцинського призову не зазіхали. Президент схвалив створення величезних держкорпорацій, чиї ресурси нерідко об’єднувалися не за принципом економічної доцільності, а за принципом особистої відданості Путіну того чи іншого їхнього керівника. І якщо олігархічний капітал навряд чи був зацікавлений в інвестиціях у власну країну і таким чином особливо не сприяв її розвитку, то й державний виявився ще одним глухим кутом.

Думали як стати «державними олігархами»

Люди, в чиїх руках опинилася величезна частина російської економіки, думали, перш за все, про те, як стати «державними олігархами» і забезпечити власне майбутнє після того, як їм доведеться розлучитися з вигідними посадами. Таке поєднання олігархічного капіталу і державних корпорацій і створило нинішню потворну модель російської економіки. Втім, до початку кризи про проблеми з економічною моделлю можна було і не думати. Але зараз питання про те, чи може країна дозволити собі міфічну економіку, що збагачує лише окремих осіб, стало головним.

Втім, вважати, що президент Дмитро Медведєв, який активно брав участь у побудові нинішньої моделі російської держави, раптом перейнявся її ефективністю, теж було б великим перебільшенням. Медведєв розуміє головне: державні корпорації є важливим економічним фундаментом впливу Володимира Путіна. Поки висуванці Путіна керують цими корпораціями, в руках прем’єра і його оточення буде контроль над основними фінансовими потоками Росії. Саме за ці джерела і почалася сутичка.

Колись Путін і Тимошенко зробили все, щоб прибрати фірму Чуйченка

Показово й інше: головними перевіряючими путінських висуванців Медведєв зробив генерального прокурора і власного помічника. З дорученням прокурора все очевидно: президент хотів би, щоб державним корпораціям була надана не економічна, а правова оцінка, що дало б можливість знищити їх, не відволікаючись на заперечення щодо економічної доцільності. Помічник президента, який перевіряв корпорації – колишній глава «РосУкрЕнерго» Костянтин Чуйченко. Як відомо, саме Володимир Путін разом з Юлією Тимошенко зробили все можливе, щоб прибрати фірму, яку очолював Чуйченко до приходу в Кремль, з українського та центральноєвропейського ринку. І тепер у помічника президента, який очолює – як і Путін колись – контрольне управління адміністрації, з’явилася можливість помститися за приниження недавнього минулого, а може, і домовитися про нові компроміси на енергетичному ринку.

Після доручення Медведєва минуло два місяці і про нього якось забули, тим більше на тлі запевнень цілої низки чиновників, що держкорпорації не будуть ліквідовані. І ось на зустрічі з бізнесменами президент робить наступний хід: «Я вважаю, що ми в якийсь момент випустили з-під контролю створення державних корпорацій, – заявив Медведєв промисловцям. – Це не означає, що їх потрібно закрити, вони будуть працювати, але в кінцевому рахунку постане питання: або акціонерне товариство, або ліквідація діяльності.

Поки що мова не йде про всі корпорації. Там, де немає конкурентів, держкорпорації залишаться в незмінному вигляді. Але вже зрозуміло, що ослабне сам інститут – і вплив висуванців Путіна. Який хід зробить тепер прем’єр?

(Київ – Прага)

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода.
  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG