Доступність посилання

ТОП новини

Росія використовує Сербію для посилення свого впливу в Європі


Сербія - Прихильників російський президент Дмитра Медведєва під час його візиту до Белграда, 20 жовтня 2009 року.

Прага – Росія перетворює Сербію у плацдарм для просування власної безпекової політики у Європі. До такого висновку дійшли експерти, проаналізувавши візит президента Росії Дмитра Медведєва до Белграда. Вже більше року Росія наполягає на створенні нової європейської організації безпеки, яка, мовляв, має замінити такі застарілі організації, як НАТО та ОБСЄ.

Російський президент перебував у Сербії лише 8 годин. Але за цей час він встиг зустрітися із керівництвом країни, підтвердити надання кредиту в понад один мільярд євро, запросити сербські компанії до будівництва об’єктів для зимової олімпіади-2014 у Сочі, пообіцяти участь російських компаній у розбудові сербської інфраструктури і вшанувати пам’ять загиблих воїнів Другої світової війни. Дата візиту – 20 жовтня, припала на 65-річчя визволення Белграда від нацистських військ.

Виступаючи у парламенті Сербії, Дмитро Медведєв заявив: «У нас спільні підходи до оцінки міжнародної ситуації та принципів європейської безпеки. Ми разом із нашими сербськими партнерами пропонуємо Європі нову безпекову ініціативу – всім європейським країнам, незалежно від їхньої блокової приналежності».

У відповідь сербський лідер Борис Тадич заявив, що його країна «відкрита» для цієї ініціативи.

Москва заявляє, що ОБСЄ неефективно протидіє тероризму


Росія веде мову про нову систему безпеки у Європі ще з літа 2008 року. Тоді Медведєв заявив, що НАТО та Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) не змогли адекватно відповісти на новітні безпекові виклики, зокрема такі, як тероризм.

Тоді це виглядало, як прояв протидії Москви розширенню НАТО та намаганням Сполучених Штатів розмістити системи ПРО у Центральній Європі.

Але тепер, вже після того, як Вашингтон скасував свої плани щодо ПРО, Медведєв знову повторив свою тезу про необхідність створення «нової архітектури безпеки у Європи». І Сербії вже відведена роль союзника у реалізації цих планів Кремля.

Душан Реліч, старший науковий співробітник Берлінського інституту міжнародних відносин і питань безпеки, зазначає, що Росія використовує у відносинах із Сербією своє становище як головного постачальника енергії у Балканському регіоні й важливого торгового партнера.

Офіційні Белград та Москва зацікавлені у поглибленні відносин, але Росія лише використовує Сербію, щоб мати підтримку у своїх посяганнях на існуючі інститути безпеки.

«Росія намагається використати усі прорахунки ОБСЄ протягом останніх кількох років, а також відсутність довгострокових і нових угод зі Сполученими Штатами, – наголошує експерт. – При цьому насправді Росія не прагне інтегрувати Сербію до будь-якої спеціальної системи двосторонніх відносин із Москвою».

Двополюсна політика може зашкодити Сербії


Сербія досі не висловила зацікавленості у членстві в НАТО й підтримує офіційну політику військового нейтралітету.

Однак, багато хто побоюється, що підтримка Белградом російського плану зламу існуючої системи європейської безпеки – поставить кінець амбіціям Сербії долучитися до Європейського Союзу та інших західних інституцій.

І це на тлі того, що Брюссель заохочує Белград до європейської інтеграції. Нещодавно було скасовано візовий режим між Сербією та Євросоюзом, а виконання Сербією рішень Гаазького трибуналу щодо військових злочинів розблокувало шлях для нових торговельних угод.

Керівник Форуму з безпеки і демократії у Белграді, генерал у відставці Нінослав Кристич висловив побоювання, що така двополюсна політика може завести Сербію у глухий кут.

«Перш за все, Сербії самій треба зрозуміти, що вона хоче від Європи. Як я розумію, Сербія хоче зберегти політичну, культурну й економічну співпрацю з Європою. Але якщо її не влаштовують існуючі механізми безпеки, то це не можна назвати чесною позицією Сербії у відносинах із Європейським Союзом», – зазначив Кристич.

Однак, є й такі експерти, які вважають, що загравання Москви лише прискорить інтеграцію Белграда до європейського товариства. Адже фактично Росія змушує Сербію зробити вибір між Сходом і Заходом та робить свого балканського союзника розмінною монетою у переговорах із Брюсселем.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG