Доступність посилання

ТОП новини

Польща укладає з Росією нову довгострокову угоду про постачання російського газу


Варшава – Урядова група з питань енергетичної безпеки Польщі сьогодні рекомендувала Раді міністрів затвердити нову газову угоду з Росією. У рамках оновленого довгострокового контракту Польща кожного року мала б отримуватиме від Росії 11 мільярдів кубометрів природного газу. Чи вдасться Польщі, і за яких умов, уникнути небезпеки бути на довгі роки прив’язаною до імпорту газу з Росії?

Минулого тижня польська національна газова компанія «PGNiG» та російський «Газпром» досягли порозуміння щодо умов додаткових постачань природного газу до Польщі і розміри тарифного збору на транспортування російського газу до Німеччини через польську територію.

Віце-прем'єр та міністр економіки Польщі Вальдемар Павляк називає успішними переговори з російською стороною. «Угоду з «Газпромом» можна вважати розумним компромісом», – підсумував у вівторок результати переговорів у Москві віце-прем’єр.

А фахівець із питань газового ринку, співробітник аналітичного центру «Інститут Собеського» Роберт Зайдлер у розмові з Радіо Свобода зазначив: «Основним у цій угоді є те, що вона гарантує Польщі стабільні поставки газу та стабільність роботи усієї газово-транспортної системи Польщі. За цю стабільність та енергетичну безпеку нам доведеться заплатити».

Польща «здала» Росії свою енергетичну безпеку?


Обидві сторони домовились про зміну складу акціонерів польсько-російської компанії EuRoPolGAZ – оператора польської частини Ямальського газопроводу з Росії до країн Західної Європи. Один із акціонерів цієї компанії Александер Ґудзоватий зауважує, що Польща, ідучи на поступки у відстороненні від участі в компанії польських фірм, так би мовити, «здала» Росії свою енергетичну безпеку, та на довгі роки прив’язала себе до імпорту газу від «Газпрому».

На думку фахівця з питань ринку газу Роберта Зайдлера, вирішальне значення для енергетичної безпеки Польщі матиме те, чи зуміє країна стовідсотково споживати замовлений російський газ, та чи дозволятиме Росія невикористаний Польщею газ перепродувати до інших країн. У такому разі на польському газовому ринку буде ще місце для диверсифікації джерел постачання блакитного палива, наголошує співробітник аналітичного центру «Інститут Собеського».

«Польська електроенергетика проходить модернізацію. Це означає, що у майбутньому будуватимуть нові енергоблоки. Цілком імовірно, що в країні з’являться не лише атомні, а й газові електростанції», – підсумував Роберт Зайдлер.

Польща до 2037 року безпосередньо від «Газпрому» планує купувати 11 мільярдів кубометрів газу на рік, а нині купує 8 мільярдів кубометрів. Ціна поставок російського газу буде прив’язана до ціни нафти на світових ринках.

За словами віце-прем'єра Вальдемара Павляка, нову газову угоду буде затверджено урядом Польщі цього або наступного тижня, і набуде вона чинності після підписання російською стороною.

(Варшава – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG