Доступність посилання

ТОП новини

«Кволе господарство». Чи готове ЖКГ пережити зиму?


Половину труб тепломережі Києва треба негайно міняти, інакше вони можуть будь-якої миті прорватися, попереджають експерти з компанії «Київенерго». Кожна друга труба використовується у столиці по чверть століття і довше, ситуація в інших українських містах - не краща . Вона стає особливо гострою в холоди, які дісталися України. Чи готове житлово-комунальне господарство пережити зиму?

Нинішній стан українського ЖКГ примушує згадати події початку 2006 року в Алчевську на Луганщині, зазначає колишній міністр житлово-комунального господарства України, нині депутат-регіонал, Володимир Рибак. (Тоді, внаслідок прориву тепломережі, майже все 120-тисячне місто залишилося без тепла. Аварію довелося ліквідовувати близько місяця). Пан Рибак стверджує, що
на наступний рік жодної копійки бюджетних коштів для реконструкції котелень, тепломереж, водовідведення в Україні не виділили. «Більше 3000 котелень в роботу не запущені, 5 мільйонів українців живуть в холодних квартирах… А вчора на сесії Верховної Ради доповідали, що в нас кругом тепло. У нас є Програма реформування ЖКГ, вона прорахована, затверджена Урядом, Верховною Радою. Але в 2009 році на неї не виділили жодної копійки, на 2010 рік її виконання не планується».

Житлово-комунальне господарство «технічно» до зими готове, запевняє перший заступник міністра ЖКГ Олександр Мазурчак. І Уряд, на його думку, зробив для цього все можливе. «Котельні, трубопроводи, агрегати – все було підготоване силами місцевих керівників житлово-комунальних підприємств. Фінансування було в основному з місцевих бюджетів. З боку Уряду була надана можливість нормально проводити опалювальний сезон. А протягом цього місяця керівники підприємств і керівники міст допрацьовують усі технічні питання», - зазначив Мазурчак.

Квартирний холод в Ужгороді

Сотням мешканців Ужгорода цієї зими загрожує холод у власних помешканнях. Кілька років поспіль міська влада видавала дозволи на від’єднання від централізованого опалення і встановлення індивідуальних систем обігріву. Люди заради економії від’єднувалися. Зараз виявилося, що газу для нових котлів та систем бракує, розповідає закарпатська кореспондентка Радіо «Свобода» Надія Петрів. «Ужгород – єдине місто в Україні, в якому дві третини міських мешканців відмовилися від централізованого опалення. Газовики почали систематично перевіряти, чи законно й правильно встановлені системи індивідуального обігріву. І виявилося, що у переважній більшості – незаконно. Як результат, нині в Ужгороді вже кілька сотень квартир не мають тепла ні індивідуального, ні центрального. Бо системи, які встановлені з порушенням правил, спеціалісти безжально опломбовують і змушують людей доводити до ладу усю документацію. «Чому влітку нас не перевіряли? Чому зараз відключають? І куди нам дітися з дітьми маленькими? Таке враження, що газовики почали перевірки лише тепер, коли похолодало, щоб людей змусити платити їм величезні гроші за заміну газових систем, за якісь документи!», - обурюються ужгородці.

Газовики наводять свої контраргументи. Розповідають, що раз на рік мусять перевірити всі помешкання, де встановлені індивідуальні системи обігріву, раз на три роки – квартири, де працюють лише газові плити. «Ми цю роботу проводимо не лише напередодні зими. Це планова систематична робота», - каже головний інженер ВАТ «Закарпатгаз» Михайло Карбованець. І запевняє, що газовики працюють виключно на те, аби убезпечити людей. «Люди просто не розуміють того, що може, не дай Бог, трапитися. На сьогодні дуже багато в Ужгороді розвелося доморощених сантехніків, які не є спеціалістами, але беруться щось робити».

А тим часом перейматися проблемами опалення почали й електрики. Бо якщо зараз місто залишиться без газу, то перейде на обігрів з допомогою електричних приладів. А це – зростання споживання електроенергії в сотні разів».

Чекаємо реформ ЖКГ

Близько 5 мільйонів українців нині залишаються без тепла, заявляє Віталій Яковенко, голова Асоціації теплотехнічних компанії України. Більше 24 000 багатоквартирних будинків по всій Україні і досі не підключені до теплопостачання. Це при тому, що на початку осені з боку Міністерства житлово-комунального господарства лунали бадьорі запевнення, що Україна до зими готова. «На сьогодні температура у квартирах не перевищує 15-20 градусів за Цельсієм. А все тому, що наші котельні, ТЕЦ перейшли у режим максимум 75-градусного теплоносія. Хоча два роки тому такий режим сягав 150-ти градусів. А причина проста – зношення тепломереж. Комунальники бояться подавати в мережі теплоносій з високою температурою», - запевняє голова Асоціації.

Для реформування житлово-комунального господарства України знадобляться 5-10 років щонайменше. Все це господарство дуже зношене і для його оновлення потрібно неабиякі кошти. Так вважає директор Інституту економіки і прогнозування НАН України, академік Валерій Гєєць. «Треба відповідні організаційно-фінансові механізми, які дозволять, навіть в умовах обмежених коштів, давати ефект. Якщо взяти так звані будівельно-ощадні каси, то вони дають більш ефективний результат, ніж та ж система кредитування житла, яка розповсюджена зараз», - говорить він.

На наступні п’ять років на реформування житлово-комунального господарства України запланували витратити 23 мільярди гривень, зазначив у коментарі Радіо «Свобода» перший заступник міністра ЖКГ Олександр Мазурчак. Виходить, понад чотири мільярди на рік (зараз витрачають по півтора мільярда). Таким чином, зауважує перший заступник міністра, гроші на реформу галузі мають бути. А з ними можна розраховувати на те, що справа нарешті зрушить з місця. «Крім фінансування, необхідні також зміни законодавчого характеру. У ВР лежить цілий ряд проектів, деякі з них по 3 років, наприклад, зміни до Закону «Про Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків» (ОСББ), які передбачають закріплення земельних територій за будинком. Це прискорило би творення товариств співвласників багатоквартирних будинків. Як на мене, то зараз найголовніше - це прийняти законодавчі документи: Житлово-комунальний кодекс, зміни до Закону «Про ОСББ», Закон про енергозбереження у будівлях», - стверджує Мазурчак.

Не останню роль відіграє і те, як люди оплачують послуги ЖКГ. За підрахунками експертів, відшкодування тарифами собівартості подібних послуг становить нині 87 %.


Чи тепло у ваших домівках?
Антон, студент: Дуже тепло. Я живу в Києві, а батьки у Білій Церкві. В обох квартирах тепло.
Ніла, пенсіонерка: Опалення є, але слабеньке дуже. Ледь дихає. Щоб нагрітися, доводиться тепло вдягатися.
Іван, менеджер: Так, достатньо тепло. Я живу в Академмістечку, ніби в усіх сусідніх квартирах так само.

Антоніна, пенсіонерка: У нас тепло. Скаржитися гріх. Але чую, що в деяких районах Києва холодно.
Дмитро Панасович, пенсіонер: Зараз у нас достатньо тепло, не скаржуся.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG