Доступність посилання

ТОП новини
18 Лютий 2019, Київ 16:00

Події тижня очима журналістів


Олексій Мустафін, Олена Громницька

Гості: Олексій Мустафін, шеф-редактор телеканалу СТБ та Олена Громницька, головний редактор журналу «Профіль»

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Віталій Портников: Ми зараз знаходимося, колеги, в досить дивному стані. З одного боку, очевидно, що люди хворіють, з іншого ж боку, ми не маємо всієї повноти інформації. Політики взяли на себе функції лікарів. Рекомендації лікарів є різними.

Я сьогодні особисто читав в різних ЗМІ різні погляди різних імунологів щодо того, чи треба робити, чи не треба робити вакцинацію населення. Я собі уявляю конкретну людину, яка хоче щось зробити і починає думати, що це взагалі все піар-компанія, а не грип.

Я не питаю, що відбувається, а як люди мають реагувати насправді на те, що зараз сталося в країні?


Олена Громницька: Ми назвали це в нашому часописі «Епідемія паніки». Саме так. Епідемія, з якою ми маємо сьогодні справу, на мій особистий погляд, є на 70% піар-акцією і на 30% донесенням людям реальної картини.

Те, на що мають реагувати люди, на моє особисте переконання, це є інформація від компетентних джерел. І не реагувати на будь-які політичні закиди на кшталт, що це є чумою легеневою і так далі.

Олексій Мустафін: Обережно СБУ слідкує. Всіх розповсюджувачів цієї інформації вже притягли до відповідальності.

- Маємо сказати, що першою про легеневу чуму на шоу Савіка Шустера минулої п’ятниці сказала Інна Богословська. І більше ми інформації про легеневу чуму ні від кого не чули.

Олена Громницька: Я навела цей приклад невипадково. Адже можна роздути казна що. Кожна людина в такому стані паніки починає, напевне, кожен з нас починає в собі знаходити якісь симптоми.

Ну, це є абсолютно нормальним і здоровим психологічним аспектом кожної людини.

Через те я абсолютно переконана в необхідності дозування інформації з офіційних джерел. А саме ті, хто мають на це право, її обов’язково мають оголошувати.

Я тільки вчора спілкувалася з прес-секретарем президента Білорусі. Паніка в них також є, але офіційні джерела замовчують інформацію щодо загиблих і замовчують інформацію щодо хворих, а їх дуже багато.

Цю тему не треба перебільшувати. Ми маємо знати. Але не маємо брати на себе сміливість казна хто казна в якій ситуації коментувати це і вважати свою думку думкою останньої інстанції.

Олексій Мустафін: Я думаю, що все-таки обмеження інформації завжди є ризикованим, тому що цим можна скористатися от якраз казна як. Тому що ми бачили, що відбувалося.

Спочатку інформацію якраз замовчували з приводу кількості. І саме це підштовхнуло паніку, коли про це оголосили, тому що оголосили, так би мовити, (фраза незрозуміла), тобто не було, не було, не було і раптом епідемія.

Мені здається, що саме проблема у відсутності інформації. Це перша проблема.

Друга проблема – це в безмежній кількості інтерпретацій з боку політиків.

Але якщо люди слухають політиків, а не медиків, то це проблема ще й людей.

Олена Громницька: Абсолютно вірно. Я ж про це й говорю.

Олексій Мустафін: Що стосується політиків, то чого було чекати в умовах, коли у нас передвиборча кампанія, навіть вже офіційна передвиборча кампанія? Звичайно, що кожен політик намагається це використати. Не дарма з’явилися ці жарти на кшталт, що чума перемогла педофілію.

Юлія Володимирівна почуває себе в «куртці Шойгу» дуже-дуже впевнено. Вона розуміла, що ситуація була не на її користь, і вона намагається її якось переламати.

Але, з іншого боку, ми бачимо поведінку й інших політиків. Той же Віктор Ющенко, який мало не ГКЧП оголосив з приводу епідемії грипу, при чому звинуватив усіх, що вони нічого не робили, хоча сам він від них ніяк не відрізняється.

Тому просто журналістам треба казати людям щодо медичних проблем…

Олена Громницька: Про це я й сказала. Компетентні джерела. Люди, які мають фах, які мають можливість по це говорити свідомо і професійно.

Олена Громницька
В нас було інтерв’ю зовсім недавно знов-таки в останньому номері з директором Інституту вірусології, який чітко пояснив, що жодних лабораторних даних на цей момент щодо того, що призводить сьогодні до чисельної кількості смертей… Мається на увазі штамп, вірус мутує – ми це розуміємо. І штампи ще жодним чином не підтверджені. Тому він переконаний, що це дійсно є бактеріологічно винайдений вірус. Мається на увазі штучним шляхом винайдений вірус.

Через те ми говоримо сьогодні про величезну кількість (ще раз повторюся) некомпетентних людей, які обслуговують цю тему.

Олексій Мустафін: Крім того, треба подивитися. Навіть ті ж самі політики сьогодні кажуть одне, завтра ті ж самі політики говорять зовсім інше, тому що в них зовсім інший інтерес – не повідомляти людей, не заспокоювати, не лікувати, а заробляти на цьому бали. Це найприкріше.

Олена Громницька: Мені здається, що наші люди також це розуміють вже сьогодні.

- Я так розумію, що ми погодилися з необхідністю того, щоб інформація зараз була від лікарів. Але це не відміняє обговорення того, що дійсно робила держава в усі попередні місяці.

Я вам чесно скажу, з мого особистого досвіду, я всі раніше ці протиепідеміологічні заходи спостерігав в Росії. Тому зараз я, сказав би, маю швидше враження іноземця, ніж пересічного українського громадянина.

Я раптом дізнався, що в аптеках України не продають вакцин проти грипу. Тобто, я як звичайна людина не маю права вирішити того, чи все ж таки робити мені… Я можу прислухатися до лікаря, але в мене може бути лікар, який, скажімо, порекомендує мені вакцинацію. Я не можу зробити такий вибір. Тільки на громадських засадах, тільки керівник мого підприємства може вирішити, що зі мною робити. Це щось неймовірне.

Не було масової вакцинації населення в серпні-вересні. Що теж для мене неймовірно, тому що якщо ми знаємо, що буде епідемія – вже були повідомлення з Мексики, США, з європейських країн, то ми мали б готуватися до епідемії сезонно, наприклад.


Олексій Мустафін:
Я мушу Вам сказати, що в нас на «СТБ» вийшов в ефір цілий фільм, який так і називався «Свинячий грип: епідемія жаху», де ми показували, що Україна неготова.

Цей фільм вийшов 25 травня!

Олена Громницька: Справа в тому, що Україна завжди неготова. Ми згадаймо світову кризу, про яку ми дізналися вже наостанок. Ми жодним чином ні до чого не готові.

Ми готові до будь-яких скандалів, до будь-яких викидувань інформації в інформаційний простір, а щодо, власне кажучи, питань поточних… Ми з цим зіткнулися.

Олексій Мустафін:
Просто це знову ж таки не входило в інтереси нашої політичної еліти чи там урядовців, чи президентської адміністрації, чи опозиції. Тут вже не так й важливо. Вони були зайняті оці півроку зовсім іншим…

- Щодо того, що раніше про це не говорили. Може, дійсно тут величезна роль ЗМІ, у роздмухуванні таких…?

Олексій Мустафін: Якщо говорити про інформацію, то ЗМІ… В мене претензій немає. Вони говорили про це, як тільки почалася епідемія у Мексиці. Тобто, час, щоб на це відреагувати був.

Олексій Мустафін
Зараз питання в тому, що, мені здається, і політики панікують. Саме тому вони змінюють свою позицію: то в нас немає епідемії, то в нас страшна епідемія, якої світ не бачив, хоча вона насправді цілком вкладається в статистику, яка є.

Мені здається, що оця панічна реакція передалася й людям. Звичайно, ЗМІ мали, можливо, це якось змікшувати, але це не завжди виходить, на жаль.

Олена Громницька: Я просто ще раз наголошую на тому, що ЗМІ не мають фільтрувати інформацію, яка є. Але ЗМІ мають брати коментарі в компетентних людей. Це моє абсолютне переконання.

Олексій Мустафін: Проблема єдина ще в тому, що деякі заходи, які вживаються під приводом епідемії, в запроваджені цих заходів якраз чиновники є компетентними. Обмеження там на пересування, обмеження на проведення мітингів чи передача влади від Кабміну до РНБО…

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)
  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG