Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 03:48

Гроші на грип – новий привід для війни між Президентом і Прем’єр-міністром


Київ – Боротьба з епідемією грипу стала черговим приводом для загострення протистояння між Президентом і Прем’єр-міністром. Приводом стали кошти на боротьбу з поширенням хвороби. Юлія Тимошенко звинуватила Віктора Ющенка в тому, що він зупинив фінансування протигрипових заходів і фактично сприяє поширенню хвороби. Президент заявляє, що треба шукати неемісійні методи боротьби з грипом. Експерти зазначають, що грип стає невід’ємною частиною політичного процесу в Україні.

Відкриваючи засідання уряду, прем’єр Юлія Тимошенко заявила, що епідемія сезонного та пандемічного грипу продовжує поширюватися по Україні загрозливими темпами.

Вона зазначила, що зроблена напередодні заява про те, що захворюваність пішла на спад, виявилася передчасною. «Ми констатували, що майже в чотири рази зменшилася кількість захворювань. Але в той же час ми бачимо сьогодні, що цей оптимізм був зарано висловлений», – сказала вона.

Відтак голова уряду нищівно скритикувала дії Президента, який, за її словами, блокував фінансування антиепідемічних заходів.

«Діяльність Президента, коли він не підписує свідомо вісім днів закон про надання грошей на боротьбу з епідемією, – це є сьогодні пряма діяльність проти України!.. За кожну людину, яка сьогодні хворіє або гине, несе відповідальність Президент!» – заявила Тимошенко.

Прем’єр-міністр заявляє, що блокування Президентом цього фінансування сприяє поширенню хвороби і, в кінцевому підсумку, може мати політичне підґрунтя.

«Якщо він не підпише цей закон, це буде означати, що Президент хоче повернення до надзвичайного стану, до тих часів, коли епідемія поширювалася пришвидшеними темпами, і на фоні цього зупинити президентські вибори», – вважає прем’єр.

Ющенко: грип – не привід для емісії


У свою чергу Президент наголосив, що уряд проґавив вакцинацію. Віктор Ющенко також повідомив, що має намір застосувати право вето до закону про надання 1 мільярда гривень із коштів Національного банку України на подолання епідемії грипу, оскільки цей закон передбачає фінансування за рахунок друку грошей.

Президент заявив, що гроші на боротьбу з епідемією мають бути бюджетними, а не друкуватися Нацбанком. Він пообіцяв надати рекомендації, де взяти ці кошти.

Ющенко звернув увагу, що в держбюджеті на сьогодні не вистачає тридцяти відсотків надходжень, тож у Прем’єр-міністра немає коштів на фінансування навіть невідкладних питань. Тому, наголосив Президент, Тимошенко бачить вихід із ситуації в емісії гривні. Ющенко пообіцяв чинити спротив такій політиці, повідомляє прес-служба голови держави.

Перший заступник голови бюджетного комітету, депутат-«регіонал» Володимир Макеєнко також вважає, що для боротьби з грипом можна залучати неемісійні кошти.

«Є у нас неемісійний вихід. Ми отримали три транші позики МВФ. Я, наприклад, до кінця не знаю, куди вони розійшлися. І останній був транш у зв’язку зі збільшенням статутного фонду МВФ – там близько двох мільярдів доларів. Я знаю, що ми заплатили з нього за газ близько 500 мільйонів, отже, півтора мільярда залишилися», – каже він. (Кошти у зв’язку зі збільшенням статутного фонду МВФ Україна отримала цілком окремо, не як один із траншів позики – Радіо Свобода.)

На запитання, чому депутати одразу не обрали неемісійний шлях боротьби з грипом, Володимир Макеєнко відповів, що Верховна Рада голосувала це за два чи за три дні до того, як надійшли ці гроші».

Епідемія як привід для політичного карнавалу

Політологи, коментуючи чергове загострення протистояння, відзначають, що прем’єрові останнім часом вдалося створити ефективну картину боротьби з епідемією. Через це в її опонентів виникають політичні ревнощі.

«Ми бачимо, як нервово реагують конкуренти Тимошенко на її активність і посилення інформаційної присутності на тлі боротьби з епідемією», – каже, наприклад, політолог Володимир Фесенко.

Експерти зазначають, що в передвиборчій ситуації загострення протистояння є вигідним для третьої сторони, яка може звинувачувати владу в деструктиві. Кандидат на Президента Сергій Тігіпко вже заявив, що найнебезпечніший вірус – у головах найвищих посадових осіб, які перетворюють боротьбу з епідемією на «карнавал».

Грип іде на Схід

За даними Мінохорони здоров’я, на сьогодні в Україні понад 1 мільйон 200 тисяч людей перехворіли чи ще хворіють на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції від початку нинішньої епідемії, за який вважають 29 жовтня. Загальна кількість померлих унаслідок епідемії грипу всіх різновидів та ускладнень від нього становить 213 осіб.

Також повідомляють, що підтверджено принаймні 85 випадків нового грипу А(Н1N1); цей пандемічний грип виявили, зокрема, в 17 померлих.

Коливання в статистичних показниках щодо поширення інфекції головний санітарний лікар Олександр Біловол пояснив суб’єктивними обставинами: «За рахунок вихідних мало зверталися у лікарняні заклади. А потім пішов потік звернень громадян, і тому це визначається підвищенням цієї цифри [числа хворих]».

За словами головного санітарного лікаря, епідеміологічна ситуація стала поліпшуватися в західних областях. Проте грип поширюється на центральні та східні області. Тому загалом по державі статистика залишається невтішною.

З огляду на те, що в країні очікується ще кілька хвиль епідемії грипу, головний санітарний лікар закликав населення до вакцинації. За його словами, вакцинація є добровільною та безкоштовною. Проте вакцини проти пандемічного грипу в Україні наразі немає.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG