Доступність посилання

ТОП новини

Іранка Ширін Ебаді стала першою у світі, у кого влада забрала Нобелівську премію


Іранська правозахисниця Ширін Ебаді

Прага – Уперше за 108 років існування Нобелівської премії її відібрали у лауреата 2003 року в галузі прав людини іранки иірін Ебаді. Це зробила влада Ірану, яка конфіскувала Нобелівську премію Ебаді та інші престижні нагороди цієї громадської активістки, першої жінки-судді в Ірані.

Ебаді повідомила журналістів із Лондона, що влада Ірану забрала її Нобелівську медаль і диплом із сейфу одного з іранських банків. Це сталося приблизно три тижні тому за ухвалою суду в Тегерані. За словами Ебаді, з цього банку було також конфісковано Орден почесного легіону, нагороду від влади Франції, а також іменний перстень, якою її нагородила німецька асоціація журналістів.

Така дії влади Ірану, режиму Махмуда Ахмедінеджада, свідчать про намагання будь-якою ціною придушити критиків режиму та інакомислячих як в самому Ірані, та і за його межами, кажуть правозахисники.

Ебаді також підтвердила, що влада Ірану заморозила їй та її чоловікові рахунки в банку і звинуватила у нібито несплаті податків на суму в понад 400 тисяч доларів США, чого Іран вимагає з понад 1 мільйона доларів самої Нобелівської премії, яку отримала у 2003 році Ширін Ебаді. Хоча за місцевими законами подібні премії податками не обкладаються.

Влада Ірану також вдалася до конфіскації майна Ебаді, її квартири і пенсії. Сама лауреатка, яка є першою жінкою-мусульманкою, котра нагороджена такою премією, заявила, що її не залякати і вона збирається повернутися до Ірану вже у найближчий час.

У світі обурені діями влади Ірану щодо Шірін Ебаді

Уряд Норвегії, який вручає Нобелівські премії, засудив дії Ірану та висловив свою тривогу з приводу безпрецедентних дій влади цієї країни, які засвідчують, що свобода слова і права людини в Ірані перебувають під великим тиском.

Така ж реакція й Нобелівського комітету. Постійний секретар Комітету Ґейр Лундестад заявив: «Ми дуже розчаровані. Навіть приголомшені. Звичайно, конфлікт між Ширін Ебаді та владою Ірану триває вже давно. Але таке загострення ситуації є абсолютно нечуваним і неприйнятним».

Представники Ебаді заявили, що її Нобелівська премія була вкладена в іранський банк і використовувалася для допомоги в’язням сумління Ірану та їхнім родинам. Також підтверджено, що кошти ці заблоковані владою Ірану і нині ними неможливо користуватися.

Ширін Ебаді виїхала з Ірану напередодні спірних виборів 12 червня, коли Ахмадінеджад зміг, за твердженням опозиції, завдяки фальсифікаціям залишитися на посаді президента країни. Відтоді громадська активістка не поверталася додому.

Едабі й сьогодні виступає проти незаконних дій влади Ірану, численних порушень прав людини. Тисячі іранців були заарештовані під час виборів у червні і пізніше. І багато осіб загинули під час демонстрацій протесту і зіткнень із силами безпеки. З Ірану надходять повідомлення про насильства над політичними в’язнями, про тортури у в’язницях Ірану і про нові жертви режиму.

Тим часом Тегеран відкидає міжнародну критику щодо його дій проти Ширін Ебаді і стверджує, що вона мусить заплатити третину суми Нобелівської премії як податок до іранської скарбниці.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG