Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 10:09

У Копенгагені приступають до нових спроб зупинити глобальне потепління


Прем'єр-міністр Данії Расмуссен Локке виступає з промовою на церемонії відкриття конференції ООН з кліматичних змін, Копенгаген, 7 грудня 2009 року

Прага – У столиці Данії Копенгагені представники 192 країн беруть участь у конференції ООН із проблем глобальних змін клімату. Упродовж 12 днів учасники мусять вийти на стратегію гальмування глобального потепління, небезпека якого вже нависла над людством і може найближчими роками призвести до катастрофічних наслідків. Чи не запізно взялося людство за таку проблему?

Колись Федір Достоєвський писав, що невинна дитяча сльоза врятує світ. Може, й тому світова конференція зі змін клімату в столиці Данії розпочалася з дитячого співу. Ця тональність викликає сподівання, оскільки, кому як не наступним поколінням зі 192 країн сподіватися на сповільнення глобального потепління.

За 12 днів роботи конференції ООН її відвідають понад 100 світових лідерів, це буде переважно у завершальні дні цього форуму, котрий викликає більші сподівання на успішне вироблення стратегії зупинення небезпечного глобального потепління. Приблизно 15 тисяч наукових експертів, громадських діячів, активістів також прибули до Копенгагена і хочуть закликати політиків до рішучості і негайних дій. Завдання перед цим форумом стоїть величезної ваги, заявив прем’єр-міністр Данії Ларс Локке Расмуссен перед делегатами у понеділок. «Ласкаво просимо на два тижні, коли ми повинні будемо вирішити те, що є найважчим у політиці, – ухвалити важке, але необхідне рішення, щоб упритул зайнятися наростаючими проблемами майбутнього», – зазначив голова уряду Данії.

Що, здавалося б, може бути простішим, ніж обмежити на майбутнє середнє зростання температури тепла на Землі за наступні десятиліття лише двома градусами. Однак, є безпосередня загроза, що температура зростатиме вже до 3 градусів і це, як кажуть учені, катастрофічне, бо це викличе прискорене танення льодовиків і полярних шапок, затоплення прибережних міст і цілих країн. Йдеться також про небезпеку наростання засух, штормів. А зменшити викиди двоокису вуглецю, який підсилює сонячне тепло в атмосфері Землі, дуже непросто. Це коштуватиме сотні мільярдів доларів економічного зростання.

Багато країн заявили про готовність скорочення викидів. Але методики підрахунків цього різні. Сьогодні це лише скорочення на 20-23 відсотки, а необхідно в середньому від 25 до 40 відсотків. Багаті країни переконати у цьому вкрай важко, а бідні потребують багато допомоги від заможних країн, понад 150 мільярдів доларів до 2020 року, щоб розширити зелені технології і зменшити викиди тепла. Виглядає, що найбільші гравці – США і Китай – готові до серйозної битви за скорочення викидів. Іво де Бур, головний директор програм ООН із проблем змін клімату, заявив напередодні, що «ще ніколи за останні 17 років не було такої одностайності різних країн у цій проблемі, так що це є запорукою спільного її подолання».

Світ закликає учасників конференції до серйозного рішення

Біля 60 провідних газет світу оприлюднили одну передовицю, звернення до лідерів країн світу з вимогою домовитися про негайне зупинення небезпечного зростання глобального потепління. Тут попереджається, що відмови чи зволікання смерті подібні для світу.

Багато пересічних людей у світі переймаються проблемою і сподіваються на успіх у Копенгагені. Так пекінець Бай Цзяогуй сказав журналістам: «Я сподіваюся, що на цій конференції учасники ухвалять щось важливе і здійсненне. Багато переговорів і маса пропозицій можуть лише створити нездоланні перешкоди. Жаль було б витрачати на таке час і енергію».

Про можливі труднощі конференції свідчить і те, що частина делегатів, приблизно 450 чиновників ООН, журналістів і громадських активістів, прибули до столиці Данії поїздами, а багато учасників форму все ж надали перевагу дорогим і енергетично затратним лімузинам. Так що попереду важких 12 днів переговорів для всього світу. Вони завершаться 18 грудня, за тиждень до Різдва на Заході.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG