Доступність посилання

ТОП новини
19 Квітень 2019, Київ 21:34

Командування НАТО зважує, як розпорядитися обіцяним військовим підкріпленням у Афганістані


Афганістан - Солдат НАТО стоїть на сторожі під час церемонії амністії колишніх афганських талібів, Герат, 21 листопада 2009 року.

Брюссель – Військові чільники Північноатлантичного альянсу сьогодні зібралися у штабі головного командування об’єднаними силами, аби обговорити шляхи збільшення контингенту в Афганістані. Представники очолюваних НАТО Міжнародних сил сприяння безпеці оцінили плани президента США Барака Обами із суттєвого збільшення військової присутності у цій країні та його планів початку виведення військ у 2011 році.

Після того, як командувач натовськими військами в Афганістані Стенлі МакКристал у серпні цього року закликав збільшити військовий контингент, розпочалися пошуки додаткових сил у країнах-союзницях альянсу. Справа складна: з одного боку – через нестачу коштів, з іншого – через зайнятість військових у інших місіях, але насамперед, – через спротив громадської думки.

Під градом критики, минулого тижня президент США Барак Обама заявив про наміри надіслати до Афганістану 30-тисячне підсилення. Оголошуючи таку обіцянку, Білий дім сподівався принаймні на 10 тисяч додаткових солдат з боку країн – союзниць альянсу. Тим часом, на зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, решта держав та країн-партнерів зійшлися тільки на додаткових 7 тисячах військових. Але деякі країни сумніваються, що навіть така значна кількість військових зможе змінити перебіг забезпечення стабільності та боротьби проти терористичних ісламістських угруповань «Талібану».

Франсуа Жере із французького Інституту стратегічного аналізу не згідний із такими поглядами. «Таке суттєве військове підсилення принаймні на деякий час спричинить шок та покладе «Талібан» у позицію захисту, – каже він. – А це стане для уряду Хаміда Карзая, так би мовити, «ковтком кисню» і допоможе набратися сил та зміцнити власне афганське військо ті національні сили безпеки. Ця нова стратегія, що передбачає швидкі дії, може отримати позитивні результати, якраз завдяки додатковим силам».

1200 солдат від Британії, 1100 – від Італії. Хто більше?

Семитисячний додатковий контингент складатимуть вояки із 12 країн-членів НАТО. У тому числі Великобританії, котра пообіцяла надіслати додаткових 1200 солдатів. Італія – 1100. Із-поміж країн-партнерів найістотніший внесок пообіцяла Грузія – 925 військових.

Дискусії щодо можливого додаткового підкріплення сил НАТО з боку інших країн продовжаться вже у січні на зустрічі в Лондоні.

Водночас, інша частина країн-союзниць, замість робити внески, швидше висловлюється за виведення своїх контингентів із Афганістану. Йдеться про такі держави, як Канада чи Нідерланди, а з числа країн-партнерів – Австралія.

Попри це, засідання військових командувачів мало на меті зважити всі можливості та результати минулотижневої зустрічі дипломатів із країн НАТО та її партнерів. Представниця альянсу Кармен Ромеро в інтерв’ю Радіо Свобода зауважила, що нарада військових, що зазвичай відбувається один раз або двічі на рік, привітала рішення щодо солідарності у вирішенні афганського питання.

«Найважливіша ділянка – тренування афганців» – Расмуссен


Генсекретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен по закінченні засідання заявив, що нині, після такого суттєвого вкладу країн НАТО та партнерів, залишається «перетворити ці базові цифри на нові можливості на афганському терені, особливо, у найважливішій ділянці – тренуваннях афганських сил безпеки».

Наразі на території Афганістану перебуває 110 тисяч військових із країн НАТО та країн-партнерів. Із них 68 тисяч складають американці. Нинішня 95-тисячна армія Афганістану та 93 тисячі поліцейських – кількість недостатня для утримування ситуації під контролем. За оцінками генерала Стенлі МакКристала чисельність місцевих військових та сил безпеки слід збільшити щонайменше до 400 тисяч. Тільки у такому разі НАТО отримає можливість розпочати виведення своїх об’єднань із Афганістану.

(Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG