Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 16:39

Європейські ліві думають, як повернути прихильність виборців


Німецький соціаліст Зігмар Габріель виступає з промовою під час конгресу Партії європейських соціалістів у Празі, 7 грудня 2009 року

Прага – Ліві політики цього року зазнали нищівної поразки на виборах у Європі якраз у той час, коли беруть гору ліві ідеї, бо держава починає відігравати безпрецедентну роль в економіці. Цього тижня Партія європейських соціалістів зібралася на конгрес у Празі, щоб обговорити майбутнє своєї політичної сили. Але виглядає, що сил для реваншу у лівих наразі обмаль.

Настрій на зібранні в Празі був сумним. Учасники конгресу європейських соціалістів бідкалися про свої перспективи. Лідер ірландських лейбористів Імон Ґілмор визначив головну, на його думку, проблему лівих: виборці не певні, що вони можуть запропонувати вагому альтернативу до того, що роблять праві. «Певна іронія полягає у тому, що коли капіталізм має проблеми, коли на ринках проблеми, то люди звинувачують державу. А з державою пов’язують нас», – зауважив Ґілмор.

Ліві політики цього року програли вибори до Європейського парламенту. Правоцентристи керують Францією і Німеччиною, і як багато хто очікує, наступного року вони прийдуть до влади і у Великій Британії.

Щоб переламати таку тенденцію, промовці на конгресі соціалістів закликали своїх однодумців чітко визначати позицію. Про це говорив, зокрема, Мартін Шульц із німецької Соціал-демократичної партії. У 2012 році, як очікують, він має стати президентом Європейського парламенту.

«Нам потрібно сміливо заявити: так, ми антикапіталістичний рух! Я пишаюся тим, що не є капіталістом. Світова економіка, якою керують гроші, спекуляції без обмежень призвели до найглибшої кризи з часів Другої світової війни», – наголосив німецький політик.

В інтерв’ю Радіо Свобода після промови Мартін Шульц сказав, що ліві втратили позиції через те, що в 1990-х роках не протистояти аргументу правих про те, що падіння Берлінського муру означало «перемогу капіталізму». «Чи провал Радянського Союзу був перемогою капіталізму? Це хибне запитання. Капіталізм показав: якщо його не контролювати, якщо вільна торгівля і ринок неконтрольовані, то це призводить до великої кризи», – зазначає Шульц.

Ліві не можуть домовитися як долати ключові міжнародні проблеми


Інше слабке місце в лівих бачать експерти. Томас Клау з Європейської ради зовнішніх відносин зауважує, що такі правоцентристські лідери як Анґела Меркель у Німеччині і Ніколя Саркозі у Франції фактично долають ідеологічні бар’єри, бо на практиці запроваджують соціал-демократичну політику, щоб врятувати від кризи фінансовий сектор. Натомість ліві не можуть домовитися між собою, як долати ключові проблеми людства – від глобального потепління до захисту найслабших у суспільстві.

«Соціалістичним і соціал-демократичним партіям дуже важко дійти згоди щодо послідовної політики на європейському рівні. Існують, наприклад, величезні розбіжності між тим, чого прагнуть британські нові лейбористи і французькі соціалісти», – говорить політолог Томас Клау.

Про розкол у лавах європейських лівих свідчить і той факт, що вони не змогли дійти згоди щодо спільної кандидатури на посаду президента Європейської комісії. А кандидатуру Кетрін Аштон на посаду верховного комісара ЄС із зовнішньої політики минулого місяця визначили в останню хвилину. На думку брюссельського експерта, це також свідчить про те, що європейських лівих чекає ще довга дорога, перед тим як вони зможуть відвоювати політичний Олімп.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода з 1996 року, вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG