Доступність посилання

ТОП новини

Старі майстри знову в моді – новий рекорд на аукціоні «Christie's»


Аукціоніст Джеймс Брюс-Гардін закриває торги за шедевр Рафаеля «Голова музи» у виставковому залі King Street в Лондоні, 8 грудня 2009 року

Прага – Новий рекорд був побитий на аукціоні «Christie's» у Лондоні – цього разу зіркою розпродажу став один із найвідоміших ренесансних майстрів Рафаель Санті. Його рисунок «Голова музи» продали за понад 28 мільйонів євро. Відтак цей твір став найдорожчим із усіх творів графіки, проданих коли-небудь на світових аукціонах.

Рівно 500 років тому, в 1509 році Рафаель працював над фресками Ватиканського палацу. Одна з етапних робіт у творчій біографії великого ренесансного митця потребувала небувалого напруження, фантазії й зосередженості. У пригоді, як часто це бувало, стали рисунки – авторські шкіци, якими прокладалась дорога до знаменитих фресок. Саме один із них – «Голова музи» вперше потрапив на аукціон і відразу збудив сенсацію.

Легкий рисунок дівочого обличчя у чверть повороту голови направо, зосереджений погляд, несмілива посмішка – все це в небагатьох штрихах вправної руки великого майстра. Так само, як і «Мона Ліза» його геніального сучасника Леонардо да Вінчі, так і Муза Рафаеля посміхається загадково. Рисунок, високо оцінений фахівцями, притягнув увагу шанувальників мистецтва з усього світу, що підтвердили торги на аукціоні: лот був проданий за понад 28 мільйонів євро, що значно перевищило його стартову ціну.

Не «підвів» і Рембрандт, його малярський «Портрет купця» – один із найдорожчих творів лондонського аукціону.

Експерт аукціонного дому «Christie's», знавець мистецтва давніх майстрів Річард Найт зазначає: «Рембрандт побив рекорди. За ціною він став четвертим найдорожче проданим твором старих майстрів. Якщо точніше, то цей твір побив рекорд серед усіх проданих творів Рембрандта. У цілому за нього заплачено 20 мільйонів 201 тисячу фунтів». У перерахунку це понад 22 мільйони євро.

Серед інших «зірок» аукціону «Святий Ян Євангеліст» відомого барокового майстра Доменіччіно. Загальна сума за продані мистецькі твори на останньому лондонському аукціоні сягнула 75 мільйонів євро. Це також рекорд, але це статистика. За нею інший, не менш важливий факт: ймовірно, економічна криза минає, на ринках мистецтва відчувається пожвавлення. І друге: на початку 21 століття, здається, повертається інтерес до мистецтва старих майстрів.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG