Доступність посилання

ТОП новини

20 років без Андрія Сахарова


Андрей Сахаров після повернення до Москви із семирічного заслання. 22 грудня 1986 р.

Київ – 14 грудня згадують Андрія Сахарова. Уже 20 років минуло відтоді, як 700 тисяч людей прийшли у Москві провести в останню дорогу цього всесвітньо відомого вченого й правозахисника. Сахаров увійшов в історію своїми закликами до демократизації, з якими він звертався до усіх керівників Радянського Союзу, починаючи зі Сталіна. Сахаров також відкрито заявив, що він проти введення радянських військ в Афганістан.

Андрій Сахаров є одним із творців водневої бомби. Застосувавши свій геній для створення цього потужного тогочасного інструменту балансування світової безпеки, Сахаров у подальшому став відкрито виступати за заборону ядерної зброї і ядерних випробувань. За ці зусилля у 1975 році Сахарова нагородили Нобелівською премією миру.

У всі часи Сахаров відкрито звертався до влади з вимогами «лібералізації й демократизації». Він заснував в СРСР комітет з прав людини і неодноразово заступався за російських та українських дисидентів.

Місце Сахарова вакантне

Досі «місце Сахарова вакантне», – вважає товариш Сахарова з відкритої протидії тоталітарній системі, політв’язень, український філософ і письменник Євген Сверстюк.

«Повчальним для усіх поколінь є каяття Сахарова. Він розкаявся без спонуки, сам. Він зрозумів, що служив злу. Його каяття було дієвим», – наголошує Сверстюк.

До думок Сахарова дослухалися в усьому світі. Але не радянська влада. Коли Андрій Сахаров відкрито виступив проти введення радянських військ в Афганістан, його покарали засланням. Кілька разів Сахаров вдавався до голодування, вимагаючи від влади полишити переслідування правозахисників.

Сахаров шукав нову модель облаштування світу

«Андрій Сахаров шукав іншу модель політичної побудови цивілізації», – розповів Радіо Свобода голова російської правозахисного товариства «Меморіал» Сергій Ковальов.

«Сила прикладу Сахарова короткий час була неймовірно великою. На жаль, це був день його похорону. Дуже багато людей прийшли. Дуже багато писали: «Пробач нас!». А зараз, я боюся, що теперішня влада Росії спробує націоналізувати Сахарова. Була б у нас держава пристойнішою, щоб ми не імітували демократію і правопорядок, а насправді трималися цього, то, може б, тоді й проявилися новітні сахарови й змогли виробити нову модель демократичного облаштування усього світу», – сказав Сергій Ковальов.

Андрій Сахаров думав над тим, як змінити світовий порядок, як реорганізувати ООН так, щоб можна було будувати безпеку людства не на балансуванні озброєнь, а на кардинально інших принципах: спільної необхідності збереження людської цивілізації. Це завдання зараз актуальне як ніколи.
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG