Доступність посилання

ТОП новини
23 Лютий 2018, Київ 17:08

Київ – За останні півтора десятиліття рівень довіри українців до суддів зменшився удвічі, а незалежна робота судів зазнає постійної загрози – до таких висновків дійшли автори щорічного моніторингу незалежності суддів в Україні. Дослідники й представники судової влади пояснюють ці проблеми передусім недофінансуванням судів та спробами обмежити їхні повноваження. На думку ж керівника служби Голови Верховного Суду Миколи Мельника, незалежності суддів перешкоджає вже сам порядок їхнього призначення, а недосконалість судової системи штучно підтримується політичною верхівкою.

Рівень незалежності та неупередженості українських суддів є незадовільним, вважають майже дві третини представників громадськості, влади та самих судів, опитаних цього року в рамках проекту Моніторингу незалежності суддів в Україні.

Подібні невтішні результати показало і останнє дослідження Центру Разумкова.

Автори моніторингу відзначають і численні невідповідності українського судочинства європейським стандартам.

Одна з цих невідповідностей – систематичні намагання вплинути на позицію судді, про які згадують 70% опитаних.

В упередженості судді винне суспільство?

Причини таких проблем криються передовсім у тих умовах, у яких сьогодні працюють судді, говорить співавтор моніторингу, заступник голови Центру суддівських студій Андрій Алексеєв.

У коментарях експертів ідеться про те, що зменшення незалежності суддів співвідноситься зі зменшенням рівня підтримки з боку громадян, наголошує він. А є серед опитаних і люди, які вважають корумпованими всіх без винятку суддів.

Лідери за ступенем неповаги до суду – Президент, Верховна Рада та великий бізнес, звертає увагу Андрій Алексеєв.

А ще незалежність суддів під загрозою і через погане фінансування, каже дослідник.

Андрій Алексеєв наводить підрахунки, за якими на фінансування судів у бюджеті передбачено лише 20% від коштів, потрібних для їхньої нормальної роботи, але реально вони отримують менше половини від цього.

Суддями незрідка стають не ті й не так – експерт

Однак головні причини низького рівня незалежності українських суддів набагато глибші, переконаний керівник служби Голови Верховного Суду України Микола Мельник.

«За чинним порядком призначення і обрання можливий серйозний політичний вплив на цей процес, – каже він. – І врешті суддями часто стають зовсім не ті, хто здатний протистояти спокусам і тискові».

До того ж, додає Мельник, в Україні втручання у правосуддя є якщо не постійним, то дуже поширеним.

«Висловлю свою суб’єктивну думку: українська політична еліта не зацікавлена в неупередженому та ефективному суді, тому що його наявність змушує діяти виключно за законом», – вважає представник Верховного Суду.

Відкритість судів – крок до їхньої свободи

Це замкнене коло може бути подолане, якщо цього докладуть зусиль самі судді, вважає співорганізатор Моніторингу незалежності судів, директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Мануель Еттер.

«Беручи участь у проекті «Підтримка судової реформи в Україні», ми були вражені тими негативними тенденціями, які є в українському судочинстві», – наголосив він.

Проте Мануель Еттер вважає, що більша публічність українських судів та співпраця з громадськими об’єднаннями може великою мірою убезпечити їх від тиску з боку можновладців.

«Зусилля суддів та громадян мають бути об’єднавчими – в такому разі, я переконаний, ми вийдемо на кращий результат», – заявляє швейцарський фахівець.

Пілотні проекти подібного реформування судової системи України, приведення її у відповідність із європейськими стандартами за участі швейцарського уряду, вже розпочалися у Донецькій та Запорізькій областях.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG