Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 18:44

Іспанці будуть оновлювати Євросоюз та боротися з дискримінацією жінок


У Мадриді в Різдвяний час. Фото 2006 року

Брюссель – Європейський Союз, починаючи з нового року, матиме нове обличчя. Згідно з Лісабонською угодою, євроустанови зазнають суттєвих реформ, а головний політичний орган ЄС, Європейську раду, на постійній основі очолить щойно обраний президент. Проте стара система головування в Євросоюзі, що кожні півроку переходить до нової країни, також збережеться, хоча вона й не буде такою всевладною, як це було донині. Тож через два тижні в ЄС головуватимуть іспанці. Радіо Свобода поцікавилося, чим саме займатиметься офіційний Мадрид біля керма Євросоюзу.

Пліч-о-пліч із новим президентом Європейської ради Германом Ван Ромпеєм на чолі Євросоюзу надалі працюватиме Іспанія. Як заявили у Брюсселі її представники, іспанське головування базуватиметься на двох принципах: оновлення та рівноправ’я.

Перший, насамперед, стосується самого управлінського апарату Євросоюзу. Мається на увазі, що наступними місяцями перетворюватимуться на дійсність вимоги Лісабонської угоди, яка передбачає новий розподіл влади у головних установах європейської співдружності.

«Саме цим ми й займатимемося, – заявив міністр закордонних справ Іспанії Мігель Анхель Моратінос. – Тому мова нині йде не про націоналістичне, а про, так би мовити, «європеїстичне» головування».

«Конкуренції між Сапатеро та Ван Ромпеєм не буде»

Більша централізація об’єднаної Європи передбачає й перехід до нової фази у зовнішньополітичних прагненнях. Нині Європейський Союз говоритиме з закордонними партнерами «в один голос». Принаймні, на це мають надію проєвропейські політичні сили.

Для цього у співдружності й надали більшої ваги посаді верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки. І обрану на цю посаду британку Катрін Аштон неофіційно називають «міністром закордонних справ Євросоюзу».

Та чи не виникне конкуренції між представниками іспанського головування та президентом Європейської ради, адже і прем’єр-міністр Іспанії, і Герман Ван Ромпей стоятимуть біля одного й того ж керма? «Ні, конкуренції не буде, – каже міністр Моратінос. – Хоча всі саміти ЄС проходитимуть насамперед під повним контролем президента Європейської ради».

Будь-які рішення, що ухвалюватимуться протягом дискусій, наприклад, щодо економіки, будуть насамперед рішеннями постійного президента Європейської ради Ван Ромпея, пояснює представник Іспанії, – хоча це й відбуватиметься при координації дій із керівником іспанського головування, прем’єр-міністром Іспанії Хосе Луїсом Родрігесом Сапатеро.

Логічно, що другим приоритетом своєї програми іспанці обрали боротьбу з наслідками кризи. Архітектура фінансової системи та органи контролю за цим ринком уже зазнали змін за нинішнього головування Швеції. Представники Іспанії кажуть, що їм залишається тільки продовжувати рух у тому ж напрямку.

А ще протягом наступних півроку вони також мають намір створити стратегічний план сталого розвитку Європи до 2020 року.

Іспанія дивитиметься на південь

Щодо зовнішньої політики, то через географічні, історико-культурні та економічні чинники Мадрид насамперед дивитиметься на південь. Саме тому й запланований у Барселоні великий саміт за участю країн-учасниць так званого «Середземноморського союзу».

Про іншу ініціативу – «Східне партнерство» – також пообіцяли не забути, здебільшого завдяки Угорщині та Польщі, які запропонували провести у себе низку зустрічей у рамках цієї схеми.

Проте жодних самітів із Україною протягом наступних півроку у Євросоюзі не відбудеться.

Натомість чимало уваги іспанці мають намір приділити стосункам зі Сполученими Штатами. А енергетичні питання будуть у центрі уваги двосторонніх зустрічей із Росією.

Дискримінація європейок

Особливий наголос у програмі іспанського головування зроблений у питаннях рівності жінок та чоловіків. Представниці слабкої статі навіть у правовому просторі Євросоюзу зазнають дискримінації, каже Моратінос.

«Ми висунули пропозиції, націлені на подолання насилля над жінками. Зокрема, їхні умови праці розцінюються як дискримінаційні, незважаючи на те, що це відбувається у Європейському Союзі, – заявив на презентації програми іспанського головування у ЄС Мігель Анхель Моратінос.

За його словами, загалом будь-які прояви дискримінації у будь-яких сферах мають бути подолані. «На мою думку, це – найкращий спосіб розширити права та свободи громадян Європи», – заявив голова іспанської дипломатії.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG