Доступність посилання

ТОП новини

Третина кандидатів ухилилась від дебатів


Київ – Третина кандидатів на посаду глави держави ухиляється від участі в передвиборних теледебатах, які стартують в Україні 4 січня. Серед них і найрейтинговіші претенденти на посаду. Утім, і виборці не надто переймаються тим, що перед першим туром президентських виборів дебатуватимуть політики другої величини. Що криється за апатичним ставленням до передвиборних теледебатів?

У перший день початку теледебатів у прямому ефірі Першого національного телеканалу двобій кандидатів на Президента Юрія Костенка та Сергія Тігіпка. Кожна пара кандидатів має годину на дискусію. У разі, якщо один із них відмовиться від участі, його опонентові буде віддано 30 хвилин прямого ефіру для виступу.

Між тим, від участі в теледебатах перед першим туром одразу відмовилися п’ятеро кандидатів із вісімнадцяти. Серед них двоє найімовірніших претендентів на вихід у другий тур – Віктор Янукович та Юлія Тимошенко. Також відмовилися від дискусії з опонентами чинний Президент Віктор Ющенко, Голова Верховної Ради Володимир Литвин а також екс-спікер Арсеній Яценюк. Невдовзі, довідавшись про свого опонента Олега Рябоконя, вирішив не йти на дебати і лідер Компартії Петро Симоненко.

Утім, кандидати, які відмовилися від дебатів перед першим туром, запевняють, що готові дебатувати перед другим.

Дебати як жертва політичних шоу

Тим часом не лише кандидати, але й глядачі без особливої цікавості ставляться до дискусій кандидатів напередодні першого туру виборів. Оглядач інтернет-видання «Телекритика» Отар Довженко називає цілу низку причин невеликого інтересу до дебатів.

«Фактично, теледебати відбуватимуться між десятком аутсайдерів, – каже медіа-експерт. – Ці люди розбиті по парах, в яких вони не є опонентами. А якщо буде ще й імітація полеміки, то, зрозуміло, що людям це буде не надто цікаво».

Політтехнолог Віталій Бала відзначає, що виборці мають можливість спостерігати за телевізійними баталіями політиків упродовж усього року на різноманітних політичних шоу в ефірі кількох загальнонаціональних каналів. Тому дебати, та ще й у післясвяткові дні, не надто приваблюють громадян.

«Телевізійні шоу зробили своєрідне щеплення, – зауважує політтехнолог. – Бо дебати нагадують такі шоу, але, можливо, у гіршому виконанні».

Виборці чекають на дебати фіналістів


Політолог Андрій Єрмолаєв переконаний, що теледебати стали жертвою політичних технологій та схильністю провідних політичних гравців до формату шоу, а не серйозної дискусії. Аналогічне ставлення прищеплюється і виборцям.

«Дивно, але представники демократичних сил в останні роки виявилися схильними до спрощеного розуміння і просування ідеології як феномену суто агітаційного», – наголошує експерт.

Андрій Єрмолаєв зазначає, що дебати навряд чи зможуть радикально змінити передвиборний розклад. Проте нехтування ними є помилкою і для кандидатів, і для виборців. «Не виключаю, що деякі кандидати зможуть здивувати і виборців, і своїх конкурентів», – каже він.

Експерти збігаються на думці, що серйозний інтерес виборців буде до дебатів перед другим туром голосування. Адже, на відміну від суперечок маловідомих претендентів, до дискусії фіналістів президентських перегонів українські виборці традиційно ставляться серйозно.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG